Izocam Tekiz SPÇ 1000 Fibro (PIR) BROOF (t2) Belgesi Aldi

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Izocam Tekiz SPÇ 1000 Fibro (PIR) BROOF (t2) Belgesi Aldi

Izocam Tekiz ürünleri sahip olduklari belgelerle her alanda, her detayda basarisini ortaya koyuyor. Yangin güvenligi konusunda çalismalar yürüten ve olasi yanginlara karsi ürünlerini gelistiren Izocam, ‘EI60 ve E120 Yangin Dayanimi’ sertifikasina sahip olan Tekiz Tasyünü Yalitimli (Sandviç) Panelleri ile binalari yangina karsi koruyor. Tasyünü Yalitimli Panel uygulamalarindaki tecrübeleriyle sektöre yön veren Izocam, “REI 120 Yangin Dayanimi Sertifikasi”na sahip Tekiz Tasyünü Çati Paneliyle de yanginda zaman kazandiriyor, olasi büyük zararlardan, can ve mal kayiplarindan kurtulma imkâni sagliyor.
 

Izocam, SPÇ 1000 Fibro (PIR) BROOF (t2) belgesi ile Tekiz ürünlerinin yanginperformansini bir kez daha kanitliyor. Sahip oldugu belgelerle tasyünü yalitimli panel yanginatepki ve yangin dayanimi performanslarinda iddiasini ortaya koyan Izocam, yeni belgesi ile su yalitim örtülü Tasyünü ve PIR panellerinin (Kombi, TY Fibro, PIR Fibro) yangina tepki ve dis alev yayilma performanslarini da dogruluyor.
 

“Binalarin Yangindan Korunmasi Hakkinda Yönetmelik”in (BYKYH), “Çatilar”i ele alan 28.Maddesi; “Çati kaplamalari disalevyayiliminadayanikli‘’BROOF’’sinifinda olmalidir.  Çati  kaplamalari   altinda  yer  alan yüzeyin veya yalitimin en az zor alevlenici malzemeden olmasi gerekir. Çati kaplamasi  olarak yanmazmalzemelerin kullanilmamasi halinde çati kaplamasiuygulananyüzeyinenaznormal alevlenici malzemeden olmasina izin verilir” deniliyor.
 

Ülkemizde 2 tür BROOF testi yapiliyor. BROOF (t1) ile çati kaplamasinin sadece yanan parçacik etkisi altindaki davranisi dikkate aliniyor. Izocam’in almaya hak kazandigi BROOF (t2) belgesindeise çati kaplamasinin yanan parçacik ve rüzgar etkileri altindaki davranisi dikkate aliniyor.
 

Her iki  yüzü sac kapli Izocam TekizYalitimli (Sandviç) Panellerin -sacin yanmaz malzeme olmasi dolayisiyla - test edilmeksizin BROOF sinifini sagladigi kabul ediliyor. Ancak çati kaplamasi olarak PVC/TPO v.s içerikli su yalitim örtüsü ve altinda PU, PIR veya Tasyünü yalitim tabakasi bulunan Sandviç Panellerin BROOF sinifini saglayip saglamadigi akredite laboratuvarlarda test ediliyor. BROOF testi, çati kaplama su yalitim örtüsü ve altindaki yalitim tabakasi ile beraber gerçeklestirilyor.
 

Ayrica, BYKYH’nin 28. Maddesi’nde çati kaplamalarinin BROOF sinifi olmasi gerektigi, çati kaplamasi altinda bulunan yalitimin ise en az zor alevlenici yani en az C-s3,d2 sinifi olmasi gerektigi ifade ediliyor.
 

Dis yüzeyinde su yalitim örtüsü ve altinda yalitim tabakasi bulunan Sandviç Panellerinin, hem BROOF testine uygunlugunun hem de TS EN 13501-1 standardina göre C-s3,d2 veya daha iyi bir yangina tepki sinifina sahip oldugunun belgelendirilmesi gerekiyor. Rüzgar sartlari düsünülerek BROOF testinin,(t2) türüne göre yapilmasinin daha uygun olduguna dadikkat etmek gerekiyor.
 

Izocam, Tekiz Tesisleri’nde, TSE kriterlerine uygun Tasyünü ve Poliüretan (PU, PIR) yalitimli paneller üretiliyor. Formlandirilmis iki metal arasinda yalitim çekirdegi bulunan yalitimli paneller, isi, ses ve yangin yalitimi ihtiyaci bulunan çati ve cephelerde kullaniliyor. Özellikle hizli montaj ihtiyaci bulunan yapilarda etkili olan paneller, genis açikliklarin örtülmesinde de ideal bir çözüm sunuyor.Formlandirilmis metal ve üst yüzeyi PVC veya TPO su yalitim örtüsü kapli, arasinda yalitim çekirdegi bulunan yalitimli paneller Izocam Tekiz Fibro ve Izocam Tekiz Kombi ise, isi ve ses yalitimi ile yangin güvenligi ihtiyaci bulunan egimi %7’den düsük çatilarda kullaniliyor. Özellikle hizli montaj ihtiyaci bulunan yapilarda etkili olan paneller, genis açikliklarin örtülmesinde de ideal bir çözüm sunuyor.

 

A sinifi yanmaz malzemelerin kullanimina dikkat edilmeli…

Günümüzde ihtiyaçlarin ve yatirimlarin büyümesiyle birlikte yüzlerce isyerinin ve binlerce insanin bir arada bulundugu isyerleri ve alisveris merkezleri, sanayi yapilari karsimiza çikiyor. Buna bagli olarak yangin ihtimaline karsi son derece güvenli çözümlerin devreye girmesi gerekiyor. 50 yil öncesiyle karsilastirildiginda artik günümüz binalarinda çok daha farkli malzemeler kullanildigi görülüyor. Türkiye’de yatirim yapan yabanci sermayeli kuruluslar, tesislerin çati ve duvarlarinda yangin emniyeti için A sinifi malzeme kullanimini sart kosuyor ve A sinifi yanmaz malzemelerin, yeni Avrupa Yangin standartlarina göre sadece Camyünü ve Tasyünü(mineral yünler) oldugu biliniyor.
 

Izocam Tekiz ürünleri:

2013 yilinda Gebkim/Gebze tesislerinde 4.000.000 m² kapasiteli yeni panel hattini kuran Izocam’in Tekiz Yalitimli Çati ve Cephe Sistemleri bünyesinde kaset sistem profili, dalgali trapez, çati trapezi, cephe trapezleri, membranli fibro panel, kombi panel, metal kiremit, soguk depo paneli gibi ürünler bulunuyor.
 

ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 Isçi Sagligi ve Is Güvenligi Sistemi ve ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi´ni Tekiz Tesislerinde de hassasiyetle uyguluyor. Uluslararasi bir standart olan, Malzeme Yönetmeligi’nin 6. maddesine göre; “ürünün yönetmelikte belirtilen temel gerekleri karsilamasina imkân veren malzeme” anlamina gelen “CE” isareti ise tüm Izocam Tekiz ürünlerinde bulunuyor.

Izocam Tekiz SPÇ 1000 Fibro (PIR)  BROOF (t2) Belgesi Aldi