Yasam konforunu artirmak için gürültüyü yalitmak sart

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Yasam konforunu artirmak için gürültüyü yalitmak sart

Yasam konforunu artirmak için gürültüyü yalitmak sart

 
Dünyada her yil Nisan ayinin son Çarsamba günü Uluslararasi Gürültü Farkindalik Günü olarak kutlaniyor. Günlük yasamda kisa vadede strese neden olan gürültü, uzun vadede isitme problemlerine dahi yol açabiliyor. Bu nedenle istenmeyen seslere karsi önlem almak, yasam konforunu artirmak için önem arz ediyor. Izocam, dogru uygulanan yalitim ile ortamdaki gürültünün azaltilabilecegine ve arzu edilen konforun saglanabilecegine dikkat çekiyor.
 
Florida’da bulunan Isitme ve Iletisim Merkezi tarafindan 1996 yilinda ilk kez kutlanmaya baslanan Uluslararasi Gürültü Farkindalik Günü, gürültünün kötü etkilerini azaltmak için olusturuldu. Günlük yasamda hem ruh hem de beden sagligini olumsuz yönde etkileyen gürültüden korunmak yasam kalitesinin artmasina yardimci oluyor. Izocam gürültü için “yalitim” çözümlerinin önemini vurguluyor.
 
Gürültünün zararli etkilerini en aza indirmeye yardimci olan ses yalitimi, ortamdaki konforu sagliyor ve ruh sagligi korunabiliyor. Çünkü istenmeyen sesler duyma bozuklugundan strese, uyku bozukluklarindan tansiyona ve kalp rahatsizliklarina kadar ciddi rahatsizliklara sebep olabiliyor. Binanin genelinde ve dairelerde uygulanan yalitim ile elde edilen sessizlik istenilen konfor ortamini sagliyor.  
 
Izocam Satis ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fatih Öktem; “Çagimizda en fazla rahatsizlik duyulan ve sikayet edilen konularin basinda gürültü geliyor. Yalitim deyince akla genellikle isi yalitimi geliyor ancak ses yalitiminin da göz ardi edilmemesi gerekiyor. Isi yalitimi nasil ekonomik olarak tasarruf sagliyorsa ses yalitimi da aslinda gürültüden tasarruf sagliyor” diyor. 
 
Gürültü, çesitli yollarla bir mekândan öteki mekâna geçiyor. Öktem, “Bu belki yan komsu gürültüsü belki bir trafik karmasasinin veya insaat çalismasinin gürültüsü olabilir. Dogru malzeme ve dogru detaylarla yapilan yalitim uygulamalari, gürültü kirliliginin insan psikolojisinde yol açtigi olumsuzluklardan bizleri koruyor. Burada müteahhitlere büyük görev düsüyor. Öyle evler var ki duvarlari zar gibi… Sokaktaki ve yan dairedeki tüm sesler evin içinden duyulabiliyor. Ses yalitiminin olmamasi evin içindeki mahremiyetin korunmasini engelliyor. Yalitimin dogru uygulanmasina binalarin insasi sirasinda dikkat edilmeli ancak sonradan da kurtulabileceginiz gürültüler var. Örnegin komsu gürültüsü gibi… Komsudan gelen sesi yalitmak için Tasyünü Kalibel Levha ile ses yalitimi yaptirilabilir. Tasyünü ve Camyünü gibi mineral elyafli levhalar ses yalitimini en iyi saglayan malzemeler arasindadir.” 
 
Duvardan gelen sesi yalitmak için bir yüzü alçi levha kapli tasyünü levha olan kompozit yapiya sahip Tasyünü Kalibel Levha’nin yaninda Izocam Optimum Camyünü Levhalar da duvar, tavan ve ara bölme uygulamalarinda; ayrica camyünü levha olan Dupan, duvar yüksekligince tek parça kullanim imkani saglayarak yapi elemanlarindan ses geçisini azaltiyor, konforlu mekanlar elde edilmesinde önemli rol oynuyor. Tasyünü Yüzer Döseme Levhasi ise, katlar arasi isi yalitimi ile birlikte dösemelerden hem titresim hem konusma seslerinin geçisinin azaltilmasini sagliyor.
 
Döseme, duvar ve tavanda yapilan bu uygulamalar iç ortamdaki konforu artiriyor. Tasyünü ve Camyünü ile dogru bir ses yalitimi gerçeklestirmek mümkün olabiliyor. 
 
2005 yilinda yürürlüge giren ve 2010 yilinda revize edilen “Çevresel Gürültünün Degerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeligi”ne göre; özellikle gürültünün fazla oldugu sanayi bölgelerinde, yogun trafik alanlarinda ve eglence mekânlarinda ses yalitiminin yapilmasi gerekiyor. Bununla birlikte binalarimizda yasadigimiz mekânlarin iç ve dis gürültülerden korunmasi da önemli… Iç mekânlarda gündüz ve gece müsaade edilen en yüksek ses degerleri yönetmelikte belirtilirken, bunlari saglamak için mineral yün esasli camyünü ve tasyünü ürünler sürdürülebilir detaylarin gelistirilmesine katki sagliyor.  
 
Yasam konforunu artirmak için gürültüyü yalitmak sart