Enerji Verimliligi Haftasi’nda Izocam’in Tasarruf Önerilerine Kulak Verin

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Enerji Verimliligi Haftasi’nda Izocam’in Tasarruf Önerilerine Kulak Verin

2016 yilinda 11 Ocak haftasi Enerji Verimliligi Haftasi olarak kutlaniyor. Enerji verimliligini sahiplenen Izocam da bu haftaya özel bazi uyarilarda bulunuyor.  Ürettigi ürünlerle 50 yilda 200 milyon TEP enerji tasarrufu saglayan ve 650 milyon ton CO2’in atmosfere salimini önleyen Izocam, günlük hayatta yapilacak enerji tasarrufu ile aile ve ülke ekonomisine saglanacak katkiyi anlatiyor. Izocam Genel Müdürü Nuri Bulut; enerji tasarrufu ile ilgili alinacak küçük önlemler sayesinde cari açiga katki saglanabilecegine de dikkat çekiyor.

Türkiye enerji ihtiyacinin çogunu ithal ediyor. 2014 yilinda enerji hammaddeleri ithalatina ödenen rakam 55 milyar dolarla, tüm ithalat tutarinin yaklasik %23’ünü olusturmustu. Bu düzeyde bakildiginda enerji ithalatinin, dis ticaret açiginin en önemli kismini olusturdugunu söyleyebiliriz. Enerji Verimliligi haftasini kutlayan Izocam Genel Müdürü Nuri Bulut; cari açigi daha düsük seviyelere çekmek ve enerjide disa bagimliligimizi azaltmak için enerji verimliligi ve uygulamalarinin sart oldugunu söylüyor. Bulut, “Günlük hayatimizda dogalgaz elektrik gibi kullanimlarimizda israf yapmamali, enerjiyi bosa harcamamali ve verimli sekilde kullanmaliyiz. Yasam tarzimizda, enerji odakli kullanimlarimizda ve davranislarimizda daha dikkatli olmaliyiz. Enerjiyi bosa harcamama konusundaki önerileri dikkate alirken, yasam alanlarimiz için kalici ve uzun soluklu çözümlerle daha fazla ne yapabilecegimizi düsünmeliyiz. Ev ve is yerlerimizin yapisal anlamda nasil daha tasarruflu hale getirilebilecegi üzerinde durulmasi ise bu açidan önemli… Örnegin binalarin enerji tasarruflu hale getirilmesinde yalitim yapilmasina, enerji verimli isitma ve sogutma cihazlari kullanilmasina dikkat edebiliriz” dedi. 
 

Binalarin enerji verimli hale getirilmedigi durumda bile alabilecegimiz önlemler oldugunu belirten Bulut, enerji verimliligine katki saglamak için radyatör önlerinin bos birakilmasi, termostatik radyatör vanasi kullanimi gibi kriterlerin yani sira Izopan radyatör arkaligi ile de isi isinimini yansitarak daha fazla tasarruf saglanabilecegini ekliyor. “Enerji tasarrufu için pencerelerin aralik olmamasi, sicakligin her oda için en dogru degere ayarlanmasinin yani sira radyatör arkalarindaki isi kaçaklarinin da önlenmesi gerekiyor. Camyünü levha olan Izopan, radyatör, soba, firin gibi çesitli isi kaynaklarinin arkasinda, isi tutucu ve yansitici olarak kullanilabilir.”

Izocam’in enerji tasarrufunda dikkat edilmesi için önerdigi diger püf noktalari ise söyle;

 • Bina ve tesisatlarda yalitim degeri yüksek, kalin yalitim malzemeleri tercih edilmelidir.
 • Çati, duvar, döseme yalitimlari kesintisiz yapilmalidir.
 • Merkezi isitma sistemlerinde borular Camyünü Prefabrik Boru ile, vanalar Vana Ceketi ile yalitilmalidir.
 • Ev alacaksaniz yalitimi olup olmadigini mutlaka sorgulayin. Veya mümkünse yasadiginiz evin, is yerinizin bulundugu binaya yalitim uygulatabilirsiniz. Böylelikle dogalgaz veya elektrik faturanizda %50 oraninda azalma olacaktir.
 • Isinan hava yükseldigi ve çatidan disariya kaçmaya çalistigi için öncelikle çatinin yalitilmasi gerekir. 
 • Pencereler ve kapilar, evinizdeki isinin dörtte birinin kaybina neden olmaktadir. Çift veya üçlü cam olan pencerelerde isi kaybi yari yariya azalmaktadir.  Pencere ve kapilardaki sizdirmazlik isi kaybinda önemlidir. Sizintilari önlemek için özel sizdirmazlik bantlari ve süngerler kullanabilirsiniz.
 • Radyatör arkalarinda alüminyum folyo kapli isi yalitim levhalari kullanabilirsiniz.
 • Odalarin sicakliginin artmasi halinde pencereleri açmak yerine radyatör musluklarini kisabilirsiniz
 • Radyatörlerde termostatik radyatör vanasi kullanabilirsiniz. Termostatik vana ile oda sicakligi ayarlanan degere gelince radyatörde su dolasimi kesilir ve odanin normal degerden daha fazla isinmasi önlenerek enerji tasarrufu saglanir.
   

Bilgi için:
Seher Saygin / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / (212) 282 40 85 /
seher.saygin@essance-istanbul.com

Zeynep Yigit / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / (212) 282 40 85 /
zeynep.yigit@essance-istanbul.com

Enerji Verimliligi Haftasi’nda Izocam’in Tasarruf Önerilerine Kulak Verin