Ses Yalitimi Lüks Degil, Ihtiyaçtir...

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Ses Yalitimi Lüks Degil, Ihtiyaçtir...

Ses yalitimi ile gürültünün zararli etkileri en aza indirilip, ortamdaki konfor saglanabiliyor ve ruh sagligi korunabiliyor. Çünkü istenmeyen sesler duyma bozuklugundan strese, uyku bozukluklarindan tansiyona ve kalp rahatsizliklarina kadar ciddi rahatsizliklara sebep olabiliyor. Binanin genelinde ve dairelerde uygulanan yalitim ile elde edilen sessizlik; kimi zaman çalisma motivasyonumuzu kimi zaman ise kitap okuma keyfimizi artiriyor ve istedigimiz konfor ortamini sagliyor. Komsu gürültüsü, araba kornasi, belki bir okul çikisi karmasasi, yan binada bulunan bir is yerinden yükselen sesler… Günlük yasamda istenmeyen sesleri duymamanin kolay bir yolu var. Ilk bakista zorlu bir süreç gibi görünse de sonrasinda saglayacagi konfor ve ev içindeki huzurlu atmosfer düsünüldügünde “yalitim” gürültü için tek çözüm…
 

Ses yalitimi ile komsu gürültüsüne son…

Izocam Satis ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fatih Öktem; dogru ve kalin uygulanan yalitim ile istenmeyen sesleri önleyebilmenin mümkün olduguna dikkat çekiyor: “Ev alirken veya kiralanirken yalitiminin sorgulanmasi çok önemli... Ev arayanlarin yalitimi talep etmesi beraberinde ‘dogru detayda dogru ve kalin yalitim uygulanmis’ konut ve binalarin insa edilmesi sonucunu getirecektir. Öyle evler var ki duvarlari zar gibi… Sokaktaki ve yan dairedeki tüm sesler evin içinden duyulabiliyor. Ses yalitiminin olmamasi evin içindeki mahremiyetin korunmasini engelliyor. Evlerimzide daha çok vakit geçirdigimiz kis aylarinda özellikle komsu gürültüsü çekilmez bir çileye dönüsüyor. Ancak komsudan gelen gürültünün gerçek kaynagi sesi geçiren duvar ve dösemeler... Apartman dairelerindeki sesler kimi zaman çok rahatsiz edici boyutlara ulasirken mahremiyet de kalmiyor. ”
 

Yalitimin dogru uygulanmasina binalarin insasi sirasinda dikkat edilmeli ancak sonradan da bazi gürültülerden kurtulmak mümkün olabiliyor. Komsu gürültüsü de bunlar arasinda yer aliyor. Komsudan duvar tarafindan gelen sesi yalitmak için bir yüzü alçi levha kapli tasyünü levha olan kompozit yapiya sahip Tasyünü Kalibel Levha ile ses yalitimi saglanabiliyor. Benzer sekilde Izocam Optimum Camyünü Levhalar da duvar, tavan ve ara bölme uygulamalarinda kendine özel tamamlayici profilleri ile yapi elemanlarindan ses geçisini azaltiyor, konforlu mekânlar elde edilmesinde önemli rol oynuyor. Tasyünü Yüzer Döseme Levhasi ise, katlar arasi isi yalitimi ile birlikte dösemelerden hem titresim hem konusma seslerinin geçisinin azaltilmasini sagliyor. Kat dösemelerinde tasyünü yüzer döseme sistemi uygulamasi ile hem komsu gürültüsünden korunmak hem de komsulari gürültü ile rahatsiz etmemek mümkün…
 

Disaridan gelen gürültülerin çözümü de ses yalitimi…

Özellikle de büyük sehirlerde günlük yasam akisinin yarattigi gürültü kirliligi konforu etkileyen olumsuz faktörler arasinda yer aliyor. Evde veya isyerinde disaridan gelen gürültüler nedeniyle dikkat daginikligi ve konsantrasyon eksikligi yasanabiliyor. Oysa etkili bir dis cephe yalitimi ile sokak gürültüsünden korunabilmek mümkün… Izocam Manto Dis Cephe Yalitim Sistemleri, yalitimin önemli bir parçasi olmakla birlikte farkli özelliklerdeki ürünlerle gerçeklestirilebiliyor. Binanin özelliklerine göre uygulanmasi gereken yalitim malzemesi degisiklik gösteriyor. Mineral yünlerle yapilan mantolama ses yalitimi da sagliyor. Giydirme Cephe uygulanan dis duvar yalitimlarinda da camyünü Izocam Cephepan; yanmazligi yaninda, düsük isi iletim katsayisi ve yüksek ses yutumu ile etkin bir yalitim sagliyor.     
 

Izocam Satis ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fatih Öktem; “Çagimizda en fazla rahatsizlik duyulan ve sikâyet edilen konularin basinda gürültü geliyor. Evlerde genellikle komsulardan gelen gürültüler, disardan gelen araç ve insan sesleri gibi çesitli çevresel gürültüler olabiliyor. Yalitim deyince akla genellikle isi yalitimi geliyor ancak ses yalitiminin da göz ardi edilmemesi gerekiyor. Isi yalitimi nasil ekonomik olarak tasarruf sagliyorsa ses yalitimi da aslinda gürültüden tasarruf sagliyor. Çünkü duymak istemedigimiz sesleri kisiyor. Burada müteahhitlere büyük görev düsüyor” diyor.
 

Diger yandan ses yalitimi ile ilgili yanlis bir bilgi ise köpük malzemelerin ses yalitimi yaptigidir. Ekstrüde polistiren köpük (XPS), Ekspande polistiren köpük (EPS) ve Poliüretan köpük gibi malzemeler sadece isi yalitimina katki sagliyorlar ancak ses yalitimi için etkili bir sonuç ortaya koyamiyorlar. Ses yalitimini en iyi saglayacak malzemelerin Tasyünü ve Camyünü gibi mineral yün ailesine ait açik gözenekli yalitim levhalari oldugunu unutmamak gerekiyor.  
 

Ses yalitimi ile ilgili 2005 yilinda yürürlüge giren “Çevresel Gürültünün Degerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeligi” 2010 yilinda revize edildi ve yönetmelikte AB uyumlastirma süreci devam ediyor. Özellikle gürültünün fazla oldugu sanayi bölgelerinde, yogun trafik alanlarinda ve eglence mekânlarinda ses yalitiminin yapilmasi gerekiyor. Bununla birlikte binalarimizda yasadigimiz mekânlarin iç ve dis gürültülerden korunmasi da önemli… Iç mekânlarda gündüz ve gece müsaade edilen en yüksek ses degerleri yönetmelikte belirtilirken, bunlari saglamak için mineral yün esasli camyünü ve tasyünü ürünler sürdürülebilir detaylarin gelistirilmesine katki sagliyor. 

Ses Yalitimi Lüks Degil, Ihtiyaçtir...