Konforlu ve Güvenli Bir Yalitim Için: “Mantolama”

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Konforlu ve Güvenli Bir Yalitim Için: “Mantolama”

Isi yalitimina bütünlesik bir çözüm sunan mantolama, kis aylarinda isi kayiplarini azaltarak isinma giderlerini, yaz aylarinda ise isi kazançlarini önleyerek klima giderlerini azaltiyor. Dogru malzeme seçimi ve dogru uygulayicilarla bütün bir sistem halinde uygulanan mantolama ile ideal konfor sartlari saglaniyor. Mantolama isi kayiplarini engelleyerek isitma; diger taraftan isi kazançlarini engelleyerek sogutma giderlerini yari yariya azaltiyor.

Iç mekanlardaki sicakligin uzun süre istenen seviyelerde korunmasini saglayan isi yalitimi, tabandan tavana, tesisattan ara bölmelere, kat aralarindan dis cepheye kadar uygulanarak konfor sagliyor. Isi yalitiminin önemli parçalarindan biri olan dis cephe yalitimi ise mantolama ile mümkün oluyor.  Isi köprülerini tamamen ortadan kaldiran mantolama, en dogru isi yalitim sistemleri arasinda yer aliyor. Mantolama, atmosferik sartlar nedeniyle olusan yipranmalardan binanin dis kabugunu koruyan bir uygulama olarak da biliniyor.  
 

Izocam Manto sivali dis cephe yalitim sistemleri, bina kabugunu olusturan tüm yüzeyleri bir zirh gibi sararak yalitimda en etkin sonucu sagliyor. Tasyünü, Izopor (Ekspande Polistiren, EPS) ve Foamboard (Ekstrüde Polistiren, XPS) Yalitim Levhalari ile yapilan mantolama, isi  kaybini önemli ölçüde azaltiyor.
 

Isitma ve sogutma amaçli kullanilan kombi, kalorifer, klima ve benzeri cihazlarin sarf ettigi enerjiden mantolama uygulamasi ile büyük oranda tasarruf edilebiliyor. Dogru malzeme seçimi ve uygulama ile mantolama hem yaz hem de kis aylarinda faturaya yansiyan isitma ve sogutma giderleri yari yariya azaltiyor.
 

Olasi yangin aninda tasyünü mantolama zaman kazandiriyor…

Mantolama isi yalitiminin yani sira A1 sinifi Izocam Manto Tasyünü ve Izocam Manto Tasyünü R+ kullanimiyla gürültü kontrolü ve yangin güvenligi de sagliyor. Meydana gelebilecek olasi yanginlarda tasyünü tutusmuyor, duman yaymiyor; dolayisiyla kaçis ve yangina müdahele için zaman kazandirarak can ve mal kaybini en aza indiriyor.
 

Mantolama konforlu ve güvenli isi, yangin, ses yalitimi sagliyor…

Mantolama, yalitimin önemli bir parçasi olmakla birlikte farkli formlardaki ürünlerle gerçeklestirilebiliyor. Binanin özelliklerine göre uygulanmasi gereken yalitim malzemesi degisiklik gösteriyor. Mineral yünlerle yapilan yalitim ve mantolama sagladigi isi konforu, yüksek yangin dayanimi ve ses yalitimi ile çok daha etkili çözüm sunuyor.
 

Bunun yani sira mantolamayi XPS ile de gerçeklestirebilmek mümkün… XPS de mineral yünler gibi mantolamada güvenli ve konforlu sartlar sunuyor. Kloroflorokarbon (CFC) gazlari ile XPS üretimi, AB ve Türkiye’de yasaklandigi için  CFC gazlari ile üretim yapilmiyor. Bunun yerine daha az ozon inceltici Hidroflorokarbon (HFC) ya da tamamen çevreci CO₂ ile üretim gerçeklestiriliyor. Mantolamada kullanilan bir baska ürün olan ve halk arasinda strafor olarak da bilinen EPS isi yalitim levhasinin %98’i havadan olusuyor.%2’si ise polistiren malzemesi…
 

Ancak Binalarin Yangindan Korunmasi Hakkindaki Yönetmelik geregince petrol türevleriyle üretilen EPS ve XPS, yangin dayanim sinifi nedeniyle 28,5 metreden yüksek binalarda uygulanmiyor. Çok katli binalarda ve yangin güvenligi ihtiyaci bulunan alçak katli binalarda dis cehelerinde A1 sinifi yanmaz Manto Tasyünü levhalar tercih edilebilir. Bunun yani sira E yanicilik sinifindan olan EPS ve XPS gibi malzemelerler de kullanilabilir ancak uygulamalarda tüm kapi ve pencere açikliklarinin Manto Tasyünü levha ile çerçevelenmesi, ayrica kat geçislerinde Manto Tasyünü ile yangin bariyeri olusturulmasi gerekiyor.
 

Ayrica okul, hastane, yurt, otel, alisveris merkezi gibi insanlarin kalabalik bir biçimde bulundugu binalar ve emniyet, adliye gibi stratejik öneme sahip kamu binalarinda çok katli olmasalar dahi yangin güvenligi ve gereken bina tahliye sürelerinin saglanabilmesi için A1 sinifi Manto Tasyünü kullanilmasi büyük önem arz ediyor.
 

Izocam Manto Dis Cephe Yalitim Sistemleri ise, TS EN 13500 ve TS EN 13499 standartlarina uygun test ediliyor. Izocam Manto sivali dis cephe yalitim sistemleri, yapi bilesenlerinde isil gerilimler sebebi ile olusabilecek fiziksel degisimleri önler, duvar içi gerilimleri, yüzey çatlaklarini, korozyon gibi yapi hasarlarini engelleyerek daha güvenli ve uzun ömürlü binalar yaratiyor.
 

Izocam’in sertifikali ürünlerini gönül rahatliyla kullanabilirsiniz...

 
50 yillik tecrübesiyle sektöre öncülük eden Izocam, sertifikali ürünleriyle uzmanligini sergiliyor. Izocam’in bütün ürünleri uluslararasi bir yönetmelik olan, Yapi Malzeme Yönetmeligi’nin 6. maddesine göre; “ürünün yönetmelikte belirtilen temel gerekleri karsilamasina imkân veren malzeme” anlamina gelen “CE” isareti ile piyasaya arz ediliyor. Izocam’in Mineral Yün ürünleri; Avrupa Sertifikalandirma Kurulu tarafindan sadece bio ürün kategorisine verilen EUCEB sertifikasina sahip... Izocam’in ayrica Çati Siltesi ve Rulopan ürünleri ile AB ülkelerinin ulusal emisyon limitlerine uygunluk belgesi olan Eurofins Gold belgesi bulunuyor. Camyünü ve Tasyünü ürünler için ise Türkiye’de Isi Yalitim Malzemeleri üreticileri içinde EPD Belgesi’ne sahip ilk kurulus…

Konforlu ve Güvenli Bir Yalitim Için: “Mantolama”