Izocam “Dünya Sehircilik Günü”nde konforlu yasam alanlari için yalitimli binalara dikkat çekiyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Izocam “Dünya Sehircilik Günü”nde konforlu yasam alanlari için yalitimli binalara dikkat çekiyor

Izocam, her yil 8 Kasim’da kutlanan Dünya Sehircilik Günü vesilesiylekonforlu, enerji verimli ve sürdürülebilir sehirler için “yalitim”in önemini vurguluyor.Kentsel Dönüsümün isi ve ses yalitimli, enerji verimliligi yüksek,yangin güvenligi saglanmis yeni binalarin insa edilmesi için büyük bir firsat oldugunun alti çiziliyor.

Dünya Sehircilik Günü’nde Izocam özellikle de konforlu yasam alanlari yaratilmasinda yalitimin çok etkili oldugunun altini çiziyor. Buna bagli olarak da Kentsel Dönüsüm’ün en verimli sekilde degerlendirilmesi gerektigini vurguluyor.
 

Sehirlerin sundugu en büyük rahat konforlu yasam alanlaridir. Bu nedenle evlerimizde en çok aradigimiz özellik konfordur. Yasam alanlarimizin istedigimiz sicaklikta olmasi, sokak ve komsu gürültüsünden arindirilmis, güven dolu alanlarda yasamak sehirdeki insanin en büyük arzusu.Konfor alani olarak tanimladigimiz evlerimizde, istenen isiyi, yangin güvenligini saglamak ve istenmeyen seslerleri disarida tutmak yalitim ile gerçeklesebiliyor.
 

Dogru malzeme ile yapilan kalin yalitim uygulamalari ile olasi bir yangin halinde azami ölçüde can ve mal kaybi önlenebiliyor. Çünkü kalin sekilde uygulanan A1 sinifi ürünler, “yanmaz” özelligi sayesinde kolay tutusmuyor ve duman yaymiyor. Kalin yalitim uygulamalari, ses geçirgenligini sifirliyor ve hem dis gürültülerden hem de komsu daire veya binadan gelebilecek gürültülerin evin içine girmesini engelliyor. Kuskusuz ki istenen sicaklik konforunu en iyi sekilde yine kalin yalitim sagliyor.
 

Kentsel Dönüsüm sayesinde, çarpik yapilasma içindeki niteliksiz konut stogunun hizli ve güvenli yenilenmesine, daha etkin enerji verimliligi saglanmasina, saglikli çevre kosullarina kavusulmasina olanak taniyan bir süreçten geçiyoruz. Kentsel Dönüsüm’ün, yapilardaki yalitimin dogru malzeme ile dogru kalinlikta uygulanmasi sayesinde sürdürülebilir sehirlerler yaratmak için bir firsat oldugunu söyleyebiliriz.
 

Izocam Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fatih Öktem; Dünya SehircilikGünü’nde“Kentsel Dönüsüm” ve yasam alani konforunun gerekliligini bir kez daha vurguluyor. “Ülkemizde niteliksiz ve sagliksiz yapilasma sorununu ortadan kaldirmaya yönelik çikartilan Kentsel Dönüsüm yasasinin bir firsat oldugunu düsünüyoruz.Insanlarin daha konforlu mekanlarda yasamlarini sürdürmesi gerektigine ve yasam alani konforunun en temel hak olduguna inaniyoruz. Kentsel Dönüsüm ile enerji etkin binalarin tasarlanarak hayata geçirilmesine imkân taninirken, isi ve ses yalitimi, yangin güvenligi uygulamalari da Kentsel Dönüsüm sayesinde artacaktir.”
 

Ülkemizdeki mevcut yapi stogunun %75’i yalitimsiz. 2000’den sonra yapilan yapilarin çogunda ise uygulanan yalitim kalinliklari yetersiz. Enerji verimliligi açisindan ülkemizde konuyla ilgili standardi belirleyen “TS 825 Binalarda Isi Yalitim Kurallari” ilehesaplanan yalitim kalinliklarina ve “Binalarda Enerji Performans Yönetmelik” gereklerine baktigimizda, sürdürülebilirlik ve düsük karbon ekonomisi çerçevesinde gelecek için güncellenmelerine ihtiyaç oldugu anlasiliyor.Standardin belirledigi asgari yalitim kalinliklari ve yönetmelik limit degerleri, gelecegin dünyasinin ihtiyaçlarina yeterli sekilde cevap veremiyor.
 

Fatih Öktem,yalitim konusunda ülkemizde kat edilecek çok yol oldugunu Avrpa’dan da verdigi örneklerle dile getiriyor. “Enerjisinin yüzde 72’den fazlasini yurt disindan karsilayan ülkemizin 60 milyar dolar enerji ithalati bulunuyor. Oysa bu oran yalitimladüsürülebilir. Türkiye’de enerjinin yüzde 35´i konutlarda, yüzde 35-40´i sanayide, geri kalani araçlarda kullaniliyor. Ülkemizde 77 milyon insan yasiyor. Avrupa´da ayni iklimdeki ülkelerle karsilastirildiginda Türkiye´nin normal olarak yalitim sektörü büyüklügünün mevcut yönetmeliklerle yilda 50 milyon metreküpten fazla olmasi gerekiyor. Oysa henüz 16milyon m³´teyiz.Denetiminin yetersiz oldugu ülkemizde yalitim kriterlerinin ne yazik ki layikiyla uygulanmadigini görüyoruz.”

 

Bilgi için:

Seher Saygin / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / 212 – 282 40 85
seher.saygin@essance-istanbul.com / 0 530 384 62 74

Zeynep Yigit / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / 212 – 282 40 85
zeynep.yigit@essance-istanbul.com / 0 530 384 62 79

Izocam “Dünya Sehircilik Günü”nde konforlu yasam alanlari için yalitimli binalara dikkat çekiyor