Izocam Usta Egitimleri ile Sektöre Mesleki Yeterlilik Belgeli Isinin Ehli Ustalar Kazandiriyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Izocam Usta Egitimleri ile Sektöre Mesleki Yeterlilik Belgeli Isinin Ehli Ustalar Kazandiriyor

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Kanunu geregince tehlikeli ve çok tehlikeli islerde, ustalarin Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olma zorunlulugu getirildi.Kanunda Mayis 2016 itibariyleMYK belgesiz ustalarin tehlike arz eden görevlerde bulunamayacagi bildirildi.

Sektörde 50 yildir egitimin önemini savunan ve konuya sosyal sorumluluk bilinciyle yaklasan Izocam, insaat ve tesisat islerinde çalisan ustalar için zorunlu hale gelen MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi teminine yönelik egitimleri ücretsiz olarak sagliyor. Bugüne kadar 1700’e yakin ustaya T.C. Milli Egitim Bakanligi (MEB) onayli sertifika veren Izocam, 2014 yili sonunda ’Isi Yalitimcisi’ meslegi alanindaki egitimlerle toplam 100 ustayaMYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alma imkani sagladi. Egitimlerine hiz kesmeden devam edenIzocam, sene sonunda 2000 ustaya ulasmayi hedefliyor.


Insaat sektörü çalisanlari uygulama alanlarinda birçok tehlikeli durumla karsi karsiya kalabiliyor. Bu nedenle uygulama alanlarinda çalisanlarin yeni teknolojilere uygun olarak egitim almis nitelikli kisiler olmasi büyük önem arz ediyor. 50 yildir mesleki egitime sosyal sorumluluk bilinciyle yaklasan Izocam, zorunlu hale getirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi egitimlerini tüm ustalara ücretsiz olarak sunuyor.


Yönetmelige göre santiyelerde yapilacak kontrollerde, ustalarin yaptiklari ise uygun yetki belgelerini ibraz etmeleri gerekiyor. Izocam tarafindan MYK mevzuatlarina göre yalitim konusunda egitilen ustalar, egitimler sonrasi TÜRKAK tarafindan akredite edilen belgelendirme merkezi tarafindan yapilan sinavlari basariyla tamamladiklarinda belgeyi almaya hak kazaniyor.


Türkiye-Yol-Is Intes Egitim Santiyesi Sincan - Ankara’da verilen egitimler, teorik ve uygulamali olmak üzere iki asamada gerçeklestiriliyor. Türkiye’nin farkli noktalarindan gelen ustalara malzeme bilgisi ile birlikte dogru uygulama teknikleri ögretilerek, sektörde dogru bilinen yanlis bilgiler düzeltiliyor. Ustalara ayrica aldiklari projeyi okuyup, metrajlandirip malzeme analizi çikartmalari konularinda da egitim veriliyor.


Izocam, egitimlerde yalitim alaninda çalisan ustalarin niteliklerinin yükseltilmesi ve sektörde ihtiyaç duyulan yeni is gücüne meslegin gerektirdigi bilgi, beceri ve davranislarin kazandirilmasi, yanlis veya gereksiz malzeme seçimine ve uygulamalara son verilerek, hem tüketicinin korunmasini hem de ülke ekonomisinin gelismesini hedefliyor.


Egitimler, Izocam’in konusunda uzman mimar, mühendis ve tekniker kadrosundan olusan egitim ekibi ve T.C. Milli Egitim Bakanligi tarafindan görevlendirilen konusunda uzman ögretim görevlilerinin gözetiminde gerçeklestiriliyor. Mesleki Yeterlilik Kurumu mevzuatina uygun ’’Mesleki Yeterlilik Belgesi’’ almalarina yönelik yapilan Isi Yalitimcisi Mesleki Yeterlilik usta egitimleri; Isi Yalitiminda Is Organizasyonu, Is Sagligi ve Güvenligi, Temel, Döseme ve Tavanlarda Isi Yalitimi, Duvarlarda Isi Yalitimi (Sivali Dis Cephe Yalitim Sistemleri-Mantolama ve Dis duvar içten yalitim sistemleri) ve Çatilarda Isi Yalitim uygulamalari alt birimlerinden olusuyor.

Egitimlerin ardindan belgelendirme için Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafindan onayli ve TÜRKAK tarafindan akredite edilmis, tamamen bagimsiz Belgelendirme Merkezleri tarafindan teorik ve agirlikli uygulama olmak üzere iki asamadan olusan ölçme ve degerlendirme sinavi ile ustalarin yetkinlikleri degerlendiriliyor. Mesleki yeterlilik sinavlarinda basarili olan ustalar belge almaya hak kazaniyor. 

Izocam egitimlerinde, ustalari is kazalarina karsi güvence altina almak için egitim süreci boyunca ferdi kazasi sigortasi yapiliyor. Ayrica konaklama, yemek, yol masraflari, egitim ve belgelendirme giderlerinden olusan tüm masraflar da Izocam tarafindan karsilaniyor.

MYK Egitiminden faydalanmak isteyenler :


Ulusal Meslek Standartlari çerçevesinde Usta Yetki Belgesi yerine geçecek olan MYKMesleki Yeterlilik Belgesi egitiminden faydalanmak isteyenler basvurularini Izocam’a yapabiliyor. 9-13 Kasim 2015 ve 1-4 Aralik 2015 tarihlerinde yapilacak olan yeni dönem MYK Isi Yalitimcisi Usta Egitimlerinden faydalanmak isteyenlerin nüfus cüzdani fotokopisi ve 2 adet vesikalik resimlerini sinavdan 10 gün önce Izocam’a ulastirmalari gerekiyor.


MYK Mesleki Yeterlilik Sinavina, egitimlere katilarak da girilebiliyor veya ustalar kendilerini yeterli ve güvenli gördükleri konuda dogrudan akredite kurum Intes MYM, Tebar,Belgetürk ya da SesobMSM’ye basvuru yaparak da sinava girebiliyorlar. Egitimlere katilarak sinava girilmesi sinavin basarili geçmesi ve egitimlerden fayda saglanmasi açisindan önem tasiyor. 

Izocam Usta Egitimleri ile Sektöre Mesleki Yeterlilik Belgeli Isinin Ehli Ustalar Kazandiriyor