Izocam’dan Dünya Tasarruf Günü’nde Enerji Tasarrufu Çagrisi

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Izocam’dan Dünya Tasarruf Günü’nde Enerji Tasarrufu Çagrisi

Her yil 31 Ekim’de kutlanan Dünya Tasarruf Günü, enerjinin fazlaca sarf edildigi çagimizda daha büyük önem tasiyor. Kuruldugu günden bu yana 110 milyar dolarlik enerji tasarrufu saglayan ve 650 milyon ton CO’in salimini önleyen Izocam, tasarrufunun artirilmasi için yalitimin önemini vurguluyor.


1924 yilindan bu yana her yil 31 Ekim günü Dünya Tasarruf günü olarak kabul ediliyor. Enerji kaynaklarinin tasarruflu kullanilmasi amaciyla çesitli etkinliklerin de düzenlendigi Dünya Tasarruf Günü’nde yalitim öncelikli konular arasinda yer aliyor.

Enerji ihtiyacinin yaklasik olarak yüzde 80’ini disaridan saglayan ülkemiz için enerji tasarrufu, mutlaka dikkate alinmasi gereken bir unsur olarak dikkat çekiyor. Kuruldugu günden bu yana 200 milyon ton petrole esdeger enerji tasarrufunun gerçeklesmesine katkida bulunan Izocam, etkin bir enerji tasarrufunun yalitim ile mümkün olacagini vurguluyor. Ürettigi tüm yalitim ürünleriyle 650 milyon ton CO₂’in atmosfere salimini önleyen ve ülke ekonomisine 110 milyar dolarlik tasarruf saglayan Izocam, yalitim sayesinde ev ve ülke bütçesine önemli meblaglarda katki saglanacaginin altini çiziyor.


Enerji tasarrufuna yönelik çikarilan yönetmelikler aksaksiz uygulanmali!


Türkiye’de enerjinin yüzde 35’i konutlarda tüketiliyor. Yaklasik 22 milyon konutun yalnizca yüzde 25’inin iyimser tahminle TS 825 Binalarda Isi Yalitim Kurallarina uygun tasarlandigi öngörüldügünde, binalarda isi yalitiminin ne kadar önemli oldugu göze çarpiyor. 1 Ocak 2011’den itibaren yürürlüge giren ve enerji tasarrufuna yönelik son derece yararli maddeler içeren Binalarda Enerji Performansi Yönetmeligi tasarruf için çagrida bulunan bir nitelik tasiyor. BEP yönetmeligi, yeni insa edilecek binalarda yalitimi zorunlu kiliyor ve yalitimin öneminin anlasilmasina yardimci oluyor. Ülkemizde bugüne kadar sadece isitma enerjisini sinirlandirmaya yönelik çikan yönetmeliklerin ardindan, BEP ile birlikte ilk kez isitma enerjisinin yani sira sogutma ve aydinlatma enerjileri ile sicak su kullaniminin bir arada düsünüldügü bütünlesik çözümlerle enerji verimliligi hedefleniyor.


Onuncu Kalkinma Plani, Program ve Eylem Planlari, Binalarda Enerji Performansi Yönetmeligi gibi yasal mevzuatlar tüm detaylariyla aksaksiz biçimde uygulanmasi büyük önem arz ediyor.


Bunun yani sira dikkat edilmesi gereken bir diger husus ise yalitimin dogru bir sekilde uygulaniyor olmasi… Yalitimin kalinligi, dogru malzeme seçimi, dogru detayla yaptirilmasi ve sertifika sahibi, egitim almis ustalar tarafindan yapilmasi gibi hususlar “dogru yalitimin” olmazsa olmazlari arasinda yer aliyor.


Multikonfor Binalar ile %90 enerji tasarrufu


Toplumlarin bilinçlenmesi ve artan duyarlilikla birlikte Multi Konfor Binalara ilgi ve talep de artiyor. Pasif ev kavramindan türemis ve biyoiklimsel tasarimi hedefleyen, sürdürülebilir, ekolojik, ekonomik ve sosyal etmenleri göz önünde bulunduran Multikonfor Binalar, yüksek enerji tasarrufuyla birlikte azami isil konforu sunuyor.


Etkin olmayan, eski, konforsuz teknolojilerin yerine yüksek etkinlikte, yeni, konforlu teknoloji içeren, enerji ihtiyacini ve kullanimini en aza indirgeyen Multikonfor Binalar, yüzde 90 enerji tasarrufu sagliyor. Bunun yani sira akustik konfor ve yangin güvenligi de içeren Multikonfor Binalar özellikle etkin isi yalitimi sayesinde hem ev hem de ülke ekonomisine katki sagliyor. Minimum seviyede enerji harcayan binalar ayrica çevre dostu özelligi ile öne çikiyor. Sistemindeki maliyeti artirmadan “daha kalin” yalitim ile tasarrufun orantili bir sekilde artirilmasi saglaniyor. Uygulanan kalin yalitim isi kayip ve kazançlarini engelleyerek yakit tüketimini ve salimlari azaltiyor.

 
Bilgi için:
Seher Saygin / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / seher.saygin@essance-istanbul.com
212 282 40 85 (Dahili: 12) / 0 530 384 62 74
Zeynep Yigit / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / zeynep.yigit@essance-istanbul.com
212 282 40 85 (Dahili: 23) / 0 530 384 62 79

Izocam’dan Dünya Tasarruf Günü’nde Enerji Tasarrufu Çagrisi