Izocam Dünya Konut Günü’nde Kentsel Dönüsüme Dikkat Çekiyor

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Izocam Dünya Konut Günü’nde Kentsel Dönüsüme Dikkat Çekiyor

Insan yerlesiminin daha iyi hale getirilmesine dikkat çekmek amaciyla her yil Ekim ayinin ilk Pazartesi günü Dünya Konut Günü olarak kutlaniyor. Sagliksiz ve plansiz yapilasma sonucunda ülkemizde çikartilan Kentsel Dönüsüm yasasi ise Dünya Konut Günü amacini destekler nitelikte… Konutlarin iyilestirilmesine olanak saglayan Kentsel Dönüsüm kapsaminda binalar yenilenirken ayni zamanda afet ve depremlerde hasar riski en aza indiriliyor.

Binalarin Kentsel Dönüsüm çerçevesinde yenilenmesi isi, su,ses ve yangin yalitimli, enerji verimli binalar insa edilmesi için de büyük bir firsat sunuyor. Dogru sekilde yalitim uygulanan binalarda, isi yalitimi ev ve ülke ekonomisine katki saglarken, olasi bir yanginda can ve mal kaybi olmasini da önlüyor.

1985 yilinda Birlesmis Milletler Genel Kurulu’nun aldigi kararla her yil Ekim ayinin ilk Pazartesi günü, Dünya Konut Günü olarak kutlaniyor. Daha iyi yerlesim alanlarina sahip olunmasina dikkat çekmek amaciyla belirlenen Dünya Konut Günü’nde Izocam, Kentsel Dönüsümün gerekliligini ve ülkemiz için bir firsat oldugunu vurguluyor.
 

Kentsel dönüsüm, Dünya Konut Günü amacina uygun olarak, özellikle çarpik yapilasma içindeki niteliksiz konut stogunun hizla ve güvenli yenilenmesine, daha etkin enerji verimliligi saglanmasina, saglikli çevre kosullarina kavusulmasina olanak taniyan bir süreç.Ülkemizdeki mevcut yapi stogunun %75’i yalitimsiz. 2000’den sonra yapilan yapilarin çogunda ise uygulanan yalitim kalinliklari yetersiz. Enerji verimliligi açisindan ülkemizde konuyla ilgili standardi belirleyen “TS 825 Binalarda Isi Yalitim Kurallari, Binalarda Enerji Performans Yönetmelik”i sonucu hesaplanan yalitim kalinliklarina baktigimiza, yönetmeligin sürdürülebilirlik ve düsük karbon ekonomisi çerçevesinde revize edilmesine ihtiyaç oldugu anlasiliyor.Çünkü standardin belirledigi asgari yalitim kalinliklari, mevcut ihtiyaçlara yeterli sekilde cevap veremiyor. Diger taraftan mevzuatta tanimlanan yalitim kalinliklari ve uygulamalari tam anlamiyla ihtiyaca cevap verememesine ragmen;yapilarin büyük kisminda bu standardin bile uygulanmadigi görülüyor.
 

Konfor alani olarak tanimladigimiz evlerimizin, isi yalitiminin yani sira yangin güvenligi ve ses yalitimi konusunda da ihtiyaçlari bulunuyor. Kalin yalitim uygulamalari, ses geçirgenligini sifirliyor ve hem dis gürültülerden hem de komsu daire veya binadan gelebilecek gürültülerin evin içine girmesini engelliyor. Dogru malzeme ile yapilan kalin yalitim uygulamalarinin bir diger faydasi ise, olasi bir yangin halinde azami ölçüde can ve mal kaybini önlemek. Çünkü kalin sekilde uygulanan A1 sinifi ürünler, “yanmaz” özelligi sayesinde kolay tutusmuyor ve duman yaymiyor. Yanginda en önemli hususlardan biri olan dumandan etkilesimi, dolayisiyla zehirlenmeyi engelleniyor. Zamanla yarisilan yangin aninda can ve mal kayiplari da en aza indirilebiliyor.
        

Izocam Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fatih Öktem;Dünya Konut Günü vesilesiyle Kentsel Dönüsümün ülkemiz için gerekliligini bir kez daha vurguluyor. “Insanlarin daha konforlu mekanlarda yasamlarini sürdürmesi gerektigine dikkat çekmek amaciyla belirlenenDünya Konut Günü’nü kutluyoruz. Çünkü yasam alanlarinin konforunun en temel hak olduguna inaniyoruz. Bu anlamda ülkemizde niteliksiz ve sagliksiz yapilasma sorununu ortadan kaldirmaya yönelik çikartilan Kentsel Dönüsüm yasasinin bir firsat oldugunu düsünüyoruz. Kentsel dönüsüm, enerji etkin binalarin tasarlanarak hayata geçirilmesine imkân tanirken, isi ve ses yalitimi ile yangin güvenligi uygulamalarini artiracaktir” diyor.
 

Fatih Öktem, enerjisinin yüzde 72’den fazlasini yurt disindan karsilayan ülkemizin 60 milyar dolar enerji ithalati yaptigini ve yalitimla bu oranin ciddi oranda düsürülebilecegini de vurguluyor. “Türkiye’de enerjinin yüzde 35´i konutlarda, yüzde 35-40´i sanayide, geri kalani araçlarda kullaniliyor. Ülkemizde 77 milyon insan yasiyor. Avrupa´da ayni iklimdeki ülkelerle karsilastirildiginda Türkiye´nin normal olarak yalitim büyüklügünün mevcut yönetmeliklerle 50 milyon metreküp’ten fazla olmasi gerekiyor. Biz henüz 16milyon m³´teyiz.Devlet denetiminin yok denecek kadar az oldugu Türkiye´de yalitim kriterlerinin ne yazik ki layikiyla uygulanmadigini görüyoruz” diyor.
 

Öktem, yalitimin Kentsel Dönüsüm için önemini anlatirken Izocam’in 50 yilda sagladigi faydalardan örnek veriyor. “Izocam’in yalitim ile 50 yilda ekonomi ve çevreye katkisi son derece dikkat çekici boyutlarda… 50 yil boyunca 200 milyon ton petrole esdeger (TEP) enerji tasarrufu gerçeklestirmisiz. 200 milyon TEP, Istanbul iklim sartlarinda 15 milyar m² çatinin 100 mm kalinliginda camyünü silte ile yalitilmasinda saglanacak tasarrufa esdeger. Bu alan yaklasik 5 KKTC (3355 km²), 3 Istanbul (5343 km²) büyüklügünde… Ayrica kuruldugumuz günden bu yana ürettigimiz tüm yalitim ürünleriyle 650 milyon ton CO₂’in atmosfere salimini önledik. Ülkemiz ekonomisine ise ürettigimiz ürünlerle 50 yilda, -güncel yakit fiyatlari ile-  110 milyar dolarlik enerji tasarrufu sagladik.”
 

Öktem, Kentsel Dönüsüm ile ilgili islerligin güçlü denetimler ve saglam bir alt yapi kurgulanarak hizlandirilmasi gerektigini söylüyor. “Kentsel dönüsüm nedeniyle insanlar binalarinin yikilip yikilmayacagini bilemedikleri için mevcut binalarina yalitim yaptirma fikrinden de su an biraz uzaklasmis durumdalar.  Bunun da bir an önce çözülmesi yalitim sektörüne ivme kazandiracaktir. Önümüzdeki 10 yilda mevcut binalarda da yalitim seviyelerinin artacagini, sektöre, ülkeye ve bireylere büyük katkilari olacagini düsünüyoruz” diyor.
 

“Sifira Yakin EnerjiliBinalar”in yayginlasmasi, sadece ülkemiz degil, dünyamiz için de gereklilik olarak ön plana çikiyor. Ilgili yönetmeliklerin hazir hale getirilmesi ve bu tür uygulamalarin desteklenmesinin de hizla planlanmasi önem tasiyor.Öktem; “gelismis ülkelerin hem iklim degisikligi ile mücadele hem de enerji bagimsizligini saglamada, sürdürülebilir yaklasimlari ile sürekli yönetmeliklerini gelistirdikleri ve uygulamaya geçirmek için destek ve kontrol mekanizmalarini da yürürlüge soktuklarini görüyoruz. Biz de ülkemizde bu uygulamalarin hiz kazanmasi konusunda üzerimize düsen görevi yerine getirmek için çalismalarimizi sürdürüyoruz” diyor.
 

Bilgi için:

Seher Saygin / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / 212 – 282 40 85
seher.saygin@essance-istanbul.com / 0 530 384 62 74
Zeynep Yigit / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi / 212 – 282 40 85
zeynep.yigit@essance-istanbul.com / 0 530 384 62 79

Izocam Dünya Konut Günü’nde Kentsel Dönüsüme Dikkat Çekiyor