Dogru Yalitim Kalinligi Ile Pasif Ev Sartlarina Yaklasmak Mümkün

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Dogru Yalitim Kalinligi Ile Pasif Ev Sartlarina Yaklasmak Mümkün

Yalitim konusunda yapilan hatalarin basinda ince ve kalitesiz malzemelerle yalitim uygulanmasi geliyor. “Daha kalin” yalitim malzemesi kullanimi, sistemdeki diger maliyetleri yükseltmeden, tasarrufun orantili bir sekilde artirilmasini sagliyor. Örnegin; sivali dis cephe isi yalitim sisteminde 6 cm yalitim yerine 12 cm yalitim yapilmasi durumunda, yalitim uygulamasi maliyetinin seçilecek yalitim malzemesine bagli olarak % 43-66 araliginda artmasina ragmen, tasarruf potansiyeli % 100 artiyor. Bunun en güzel örnegi de düsük enerji, sifir enerji veya arti enerji olarak adlandirilan binalar… Bu binalarda en önemli adim tasarim olup, tasarimda yüksek kalinliklarda kullanilan yalitim malzemeleri ile enerji ihtiyaci da azaliyor.

Izocam Satis ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fatih Öktem; bati bölgelerimizde bulunan evlerin tepeden tirnaga ve kalin yalitim yapilmasiyla hem kis aylarinda yasanabilecek yapisal olumsuzluklarin engellenebilecegini hem de yazin sicaktan korunarak konfor saglanacagini söylüyor. “Bati bölgelerimizde bulunan evlerde kalin yalitim ile, yazin sogutma ve kisin isinma amaçli enerji tüketimini azaltmak mümkün. Bodrum’da, Antalya’da ya da Çesme’de yer alan bir evin en az Istanbul’dakiler kadar yalitim ihtiyaci bulunuyor. Burada önemli olan nokta mevsim kosullarina uygun olan kalin yalitimin yönetmelikler dogrultusunda uygulanmasi gerekiyor. Yalitim kalinliklari illerin, hatta ilçelerin konumlarina göre bile degisiklik gösteriyor. Örnegin Datça’da yer alan bir evde duvarlarda asgari 6 cm ve çatilarda en az 10 cm yalitimin yapilmasi gerekir. Yönetmeligi gerek sarti olarak bu kalinliklar Fethiye, Datça, Marmaris ve Gökova gibi yazin gözbebegi olan diger ilçelerimiz için de geçerlidir. Örnegin sifir enerjili evler veya bir baska deyisle Pasif Evler yüksek kalinlikta yalitim uygulamasi ile insa edilmeleri sayesinde %100 enerji tasarrufu sagliyor. Dolayisiyla Pasif Ev kriterlerindeki kalinliklara yaklasmamiz, yalitim ile enerji tasarrufunda yol kat etmemizi saglayacaktir. Bu nedenle TS 825’te belirtilen yalitim kalinliklarinin revize edilerek yükseltilmesi bizi gelismis ülkelerin hedeflemekte oldugu Pasif Ev sartlarina yaklastiracaktir. Örnegin Gaziantep’te TS 825 Binalarda Isi Yalitim Kurallarina göre duvarlarda en az 8 cm ve çatida ise 12 cm kalinlikta yalitim yeterli görülürken, Türkiye’nin ilk sertifikali pasif evi olan binada Pasif Ev standardina uygun kosullarin teskil edilebilmesi için duvarlarda en az 40 cm, dösemede 30 cm, çatida ise 30 cm kalinlikta yalitim uygulanmasi ile ancak gelecek öngörülü enerji tasarrufundan söz edilebilmistir.”

Türkiye’de yalitim sektörü 16 milyon m³lük bir pazara sahip ve kisi basina 0.2 m³ yalitim tüketimi bulunuyor. Avrupa’da ise kisi basina 0.7 m³ yillik yalitim tüketimi düsüyor. Bu rakamin Amerika’da 1 m³ seviyesinde oldugu ve pazar büyüklügünün yaklasik 260 milyon m³ seviyesinde seyrettigi biliniyor. Söz konusu verilere baktigimizda Avrupa ve Amerika’da “kalin yalitim” bilincinin ne kadar yaygin oldugunu görebiliyoruz. Bu bilincin bahsi geçen cografyada yayginlasmasi ise tesadüf degil, devlet tesvikleri bu bilincin yayginlasmasinda kilit rol oynuyor. Örnegin ABD’de konut basina 6.500 $, Irlanda’da 4 bin £ ve Italya’da ise yalitim uygulamasinin % 50’si hibe ediliyor. Ülkemizde de “kalin yalitim” bilincinin yayginlasmasi ve bölgelere göre en iyi sonucun alinabilecegi uygulamalarin yapilmasi gerekiyor. Öyle ki Türkiye’deki mevcut konut stogunun neredeyse %75’i TS 825 Binalarda Isi Yalitim Kurallarina uygun yalitilmamis ya da yalitimsiz… Ülkemizde TS 825 Binalarda Isi Yalitim Kurallari Standardi’ndaki sinir degerler dogrultusunda belirlenmis olan isi yalitim kalinliklarini daha da artirmak, binalarin uzun dönem basarimlarinda etkili olacaktir. Özellikle de 2000 yilindan sonra insa edilen yeni binalarda TS 825’de belirtilmis kalinliklara sadik kaliniyor ancak gelismis ülkeler ile karsilastirildiginda bu kalinliklarin da yetersiz oldugu açikça görülüyor ve standardin sürdürülebilirlik ve düsük karbon ekonomisi çerçevesinde revize edilerek, bir an önce ideal kalinliklara yer verilmesi gerekiyor.

TS 825 Binalarda Isi Yalitim Kurallari Standardi, binalarda hem isitma hem de sogutma yapilmasi durumunda, ülkemiz genelindeki yalitim kalinliklarini derece gün sayisi temelli 4 farkli iklim bölgesine bagli olarak duvarlarda en az 6-12 santimetre, çatilarda ise en az 10-18 santimetre olarak öngörüyor. Türkiye gibi farkli iklimlerin hüküm sürdügü ülkelerde yalitim kalinliklari bölgelere göre de farklilik gösterebiliyor. Isitmanin önemli oldugu Artvin’in Arhavi, Hopa gibi yüksek kesimlerde bulunan ilçelerinde yalitim için öngörülen en düsük kalinlik duvarlarda 6 cm seviyesindeyken, sogutmanin önemli oldugu Bodrum ve Ayvalik gibi sahil kesimlerinde de duvarlarda asgari 6 cm kalinlikta yalitima ihtiyaç olabiliyor. Istanbul 2. bölge için de 8 cm kalinlik uygulanmasi gerekiyor. Ankara 3. bölge için 10 cm ve Erzurum 4. bölge için ise 12 cm olmasi gereken en düsük kalinliklar olarak tespit ediliyor isitma ve sogutmanin yapildigi bina duvarlari için... Ancak dogru olan ise bu kalinliklarin iki kati oraninda uygulamalar yapilmasi. Izocam, dogru ve kalin yalitimla tam bir koruma saglanabilecegini ve daha konforlu yazlik evlere sahip olunabilecegini vurguluyor.

Daha kalin yalitim malzemeleri kullanarak yapilan yatirimdan azami fayda ve verim elde etme sansi varken eksik bilgi ve denetimsizlik nedeniyle bu olanaktan yararlanilamiyor. Uygulamada yalitim kalinliklari ülkemizde 4–5 santimetre olarak dikkate alinirken, Avrupa ülkelerinde bu deger 20–50 santimetre araliginda degisiyor.Bilgi için:
Seher Saygin / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi
(0212) 282 40 85 / seher.saygin@essance-istanbul.com

Zeynep Yigit / Essance Istanbul Iletisim Danismanligi
(0212) 282 40 85 / zeynep.yigit@essance-istanbul.com

Dogru Yalitim Kalinligi Ile Pasif Ev Sartlarina Yaklasmak Mümkün