Izocam ile Yangina Karsi Yalitimli Savunma!

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Izocam ile Yangina Karsi Yalitimli Savunma!

Her yil 25 Eylül haftasi Türkiye’de “Yangindan Korunma Haftasi” olarak kutlaniyor. Yalitim konusunu A’dan Z’ye ele alan Izocam, yangindan korunmanin, can ve mal kayiplarina engel olmanin en önemli yollarindan birinin dogru uygulanmis “yalitim” oldugunu vurguluyor.

Gerek oturdugumuz binalarda gerekse sanayi yapilarinda ya da hastane, AVM, spor salonu gibi toplu mekanlarda meydana gelebilecek olasi yanginlar telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olabiliyor. Özellikle de büyük kentlerde itfaiyenin ulasmakta zorlandigi dar sokaklar, son dönemde insaa edilen yüksek katli binalar yanginlarin ciddi boyutlara varmasina sebep olabiliyor. Izocam yangin felaketinden korunmada “dogru malzeme ile uygulanan kalin yalitimin” önemine dikkat çekiyor. Yüksek bir binada uygulanmasi gereken yalitim ile site veya sokak arasinda bulunan binalara uygulanmasi gereken yalitim seklinin uzmanlarca degerlendirilerek, dogru kisilerce, dogru malzeme ile ve dogru kalinlikta uygulanmasi can ve mal kayiplarini büyük oranda azaltiyor.
 

A1 sinifi tasyünü ile bina cephelerine, pencere kenarlarina ve kat aralarina yapilacak yalitim olasi bir yangin sirasinda zaman kazandiriyor. Tasyünü ile yalitilmis bir bina kolay tutusmuyor ve duman yaymiyor. Yanginda en önemli hususlardan biri olan dumandan etkilesim ise engelleniyor. Tasyünü malzeme kullanilarak olusturulacak yangin kompartimanlari yangindan kaçis ani ve itfaiyenin yetismesi süreçleri için daha uzun bir zaman taninmis oluyor.
 

Kentsel dönüsümün yangin güvenligi için bir firsat oldugunu belirten Izocam Satis ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fatih Öktem; binalar insa edilirken zeminden çatiya, duvardan dösemeye ve tesisata kadar uygulanan etkili yalitim sistemleri ile hem güvenlik saglandigini hem de enerji tasarrufuna katkida bulunuldugunu belirtiyor. “Ev sahibi olmak isteyen veya mevcut evinin, binasinin yalitimini yaptiracak olanlara da burada büyük görev düsüyor ve toplumumuzun bilinçlendirilmesi gerekiyor. Yeni ev alacaklarin binanin yalitim detaylarini, yangin güvenligini sorgulamasi çok önemli… Ilgili yönetmelige göre yüksek binalarda cephelerinde ve kat aralarinda yanmaz olarak siniflandirilan A sinifi malzemelerin kullanimi zorunlu hale getirildi. Bunun yani sira olasi bir yanginin yayilmasini önlemek ve zarari asgari düzeyde tutmak amaciyla yapinin ana konstrüksiyonu ile katlar arasi noktalarda veya ilgili uzmanlarca tanimlanan noktalarinda yangin bariyerleri mutlaka olusturulmasi gerekiyor. Özellikle yüksek binalarda, giydirme cephe uygulamalarinda mineral yünler olarak adlandirilan camyünü ve tasyünü kullanilma büyük önem tasiyor” diyor.
 

Yanginda kayiplar çogunlukla duman yayilimiyla olusan panik ve gaz zehirlenmelerinden kaynaklaniyor. Yangin esnasinda bütünlügünü kaybetmeyen ve isiyi geçirmeyen duvarlar sayesinde binayi güvenli sekilde bosaltmaya yetecek süre kazaniliyor. Yangin yayiliminin bir alandan veya kattan diger alana geçisini engellemek için de her katta kompartmanlama yapilmasi gerekiyor. Izocam ve Rigips isbirligi ile gelistirilen bölme duvar sistemi InWall tasiyici olmayan duvarlarda yüksek yangin güvenligi saglayan bir sistem. Özellikle insan sayisinin yogun oldugu binalarda InWall kullanimi olasi yangin durumlarinda zaman kazandiriyor. Can ve mal kaybi risklerini en aza indiriyor.

Izocam ile Yangina Karsi Yalitimli Savunma!