Evinizi Yenilenirken Tesisat Yalitimini Ihmal Etmeyin

BASIN BÜLTENLERİ
06
HAZ
3. Havalimani’nin Temelden Çatiya Yalitimi Izocam’a Emanet
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
12
AGU
Nisan Mayis Haziran 2016
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız
BASIN ODASI » BASIN BÜLTENİ
» BASIN BÜLTENİ

Evinizi Yenilenirken Tesisat Yalitimini Ihmal Etmeyin

Sonbaharin yaklasmasiyla kisa hazirliklar basliyor ve tadilatlar kaçinilmaz oluyor. Boya ve  ev içindeki  tamiratlarin yani sira tesisatin da elden geçirilmesi daha saglam ve konforlu bir yasam alani sunuyor. Çogumuzun  aklina bile gelmeyen  tesisat, aslinda bir evde yenilenmesi gereken unsurlarin basinda geliyor. Hem evin alt yapisini güçlendiren hem de  kis aylarinda tasarruf saglayan tesisat tadilatlari kimi zaman su baskinlarini kimi zaman da donmalari önlüyor. Tesisat tadilatinda en önemli islemlerin basinda ise tesisat yalitimi geliyor. Dogru malzeme ile isinin ehli kisilerce gerçeklestirilen yalitim sayesinde, evler uzun ömürlü ve güvenli tesisata sahip oluyor.

Evlerde yapilan tesisat yalitimi; enerji tasarrufu sagliyor çünkü yalitim mekânlarin çok daha kolay ve hizli bir sekilde isinmalarina ve yakalanan isinin uzun süre korunmasina olanak taniyor. Kazan dairesinden çikan sicak borular dairelere ulasana kadar suyun sicakligini ve dolayisiyla enerjisini muhafaza ediyor. Daireye ulasana kadar borulardaki sicakligin düsmesi, dairenin geç isinmasina, dönüs borusundaki suyun daha fazla sogumasina ve kazanin bunu tekrar isitmasi için daha fazla yakit (enerji) harcamasina sebep oluyor. Borulardaki sicakligin belli bir derecenin altina düsmesi de kazanin verimliligini düsürüyor. Borulardan geçen su sicakliginin ayni seviyede kalmasi yalitim sayesinde saglaniyor.
 

Kis aylarinda en fazla görülen ve zor durumlar yaratan bir diger konu da su borularindaki donmalardir.  Özellikle de bina girislerindeki vanalarda suyun gece boyunca donmasi sebebiyle vanalarda patlamalar meydana gelir. Su borularindaki donmalara karsi alinabilecek en iyi önlemin yalitim oldugu biliniyor. Bina disindaki borulara uygulanacak yalitim islemi kapsaminda vana ceketi sarilmasi kis aylarinda olusan bu güç durumun önüne geçiyor.
 

Yeni insa edilen binalarda tesisat yalitimi önem tasirken tesisat yalitimini sonradan da yapabilmek mümkün…

Tesisat yalitimi için ana nokta tesisatlara kolay ulasabilmektir. Yalitim uygulamasi yapilirken yalitimin türü ve kalinligi borunun yerine göre (iki boru arasi, boru-duvar ve boru- tavan arasi mesafeye) seçilir.
 

Tesisat yalitiminda genellikle Camyünü Prefabrik Boru ve vana ceketleri ile yapilan yalitimlar kolaylikla uygulanabiliyor ve geri ödeme sürelerini de kisaltiyor. Kalorifer tesisatlarinda en etkili çözümü Izocam Camyünü Prefabrik Borular sunuyor. Camyünü malzemeler yanmaz olmasi ve sicaklik yükseldikçe performansindan ödün vermemesi nedeniyle en saglikli tesisat yalitimi ürünleri olarak öne çikiyor. Bunun yani sira tesisatlarda vanalarin yalitilmasi amaciyla kullanilan Izocam vana ceketleri de beklentilerin çok üzerinde çözümler üretiyor. Vana ceketlerinin esneklik özelligi uygulama mekanlarinin dar oldugu yerlerde büyük avantajlar sagliyor.
 

Tesisat yalitimi uygulamalarinin isinin ehli ve alaninda uzman kisilerce yapilmasi dikkat edilmesi gereken hususlar arasinda yer aliyor. Çünkü tesisatta ve ekipmanlarda açiklik birakilmamasi, borularin ekipmanlarinin ve vanalarin tamaminin yalitilmasi gibi teknik detaylar ancak bu isin uzmanlari tarafindan uygulanabilecek islemlerdir. Borularin uygun kalinliklarda yalitilabilmesi için montaji yapan ustalarin konu hakkinda bilgilendirilmeleri önem tasiyor. Çünkü borularin montajlarinin birbirlerine, duvara veya tavana çok yakin yapilmamasi gerekiyor.

Evinizi Yenilenirken Tesisat Yalitimini Ihmal Etmeyin