InWall Yangın Güvenliğinde yüksek korunum sağlıyor

BASIN BÜLTENLERİ
15
OCA
19. İzocam Öğrenci Yarışması Başladı, Final Moda, Sanat ve Mimari Tasarımın Şehri Milano’da
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
14
ARA
Kasım 2018
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

10.05.2013
InWall Yangın Güvenliğinde yüksek korunum sağlıyor

Türkiye’nin yalıtım lideri İzocam ile alçı levha da dünya markası Rigips bölme duvar uygulamalarında yangına dayanım sertifikalı ürün ihtiyacını karşılamak amacıyla bir araya geldi. İzocam ve Rigips işbirliğinde yeni geliştirilen bölme duvar sistemi InWall, yangın güvenliği konusunda yüksek korunum sağlıyor.


Rigips alçı levhalar ile İzocam camyünü ve taşyünü yalıtım şilte ve levhalarının birlikte kullanıldığı InWall sistemler, 30, 60 ve 90 dakika yangın dayanım sertifikasına sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Alışılmış ara bölme duvar sistemlerinin sahip olduğu estetik, kolay uygulanabilme, akustik konfor, hafiflik, ısı ve ses yalıtımı gibi avantajların yanı sıra InWall Bölme Duvar Sistemleri, yangın güvenliği konusunda da azami fayda sağlıyor. InWall Bölme Duvar Sistemleri özellikle; ofisler, okullar, oteller, alışveriş merkezleri ve hastaneler gibi insanların yoğun olarak birlikte bulundukları mekânlara uygulanmaya elverişli özellikler içeriyor.

InWall, Yangın Yönetmeliği’nin zorunlu tuttuğu “EK-3/B ve EK-3/C kriterlerini” (30, 60 ve 90 dakika yangına dayanıklı ortamlar oluşturulması) başarıyla karşılıyor.

InWall Bölme Duvar Sistemleri Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’in yayımlanmasından sonra ihtiyaç duyulan yangın dayanım sertifikalı detayları çözmeye yönelik olarak sektör profesyonelleri ile sektör temsilcilerine sunuluyor.

InWall Alçı Levha R, InWall Alçı Levha FR, InWall Taşyünü Ara Bölme Levhası (75 mm), InWall Camyünü Ara Bölme Şiltesi (50 mm), InWall DC Profil (50mm), InWall DC Profil (75mm), InWall DU Profil (50mm), InWall DU Profil (75mm), InWall SU Borazan Vida (3,5 x 25mm), InWall SU Borazan Vida (3,5 x 35mm), InWall Dübel, Pul, Vida, InWall Derz Bandı, InWall Derz Alçısı, InWall Delikli Köşe Profili bileşenlerinden oluşan InWall Bölme Duvar Sistemi; EN 1364-1’e göre yapılan sistem (bitmiş duvar) testlerini başarı ile geçerek EI30, EI60 ve EI90 yangın dayanım sertifikalarına haiz olup, sertifikaların geçerli olabilmesi için standartlar gereği bütün sistem elemenlarıyla birlikte kullanılmak zorundadır.

Editöre Not:

2009 yılında yayımlanan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’te birçok madde kullanım amacına yönelik olarak duvarların 30, 60, 90 ve 120 dakika yangına dayanım göstermesini istemektedir. Özellikle yönetmeliğin 2. ve 3. kısımlarında bulunan;

• Yangın kompartımanları duvarlar, döşemeler, cepheler ve çatılar (Madde 24 ve 25)
• Kaçış yolu ve yangın güvenlik holü (Madde 31 ve 34)
• Korunumlu iç kaçış koridorları ve geçitler (Madde 36)
• Kaçış merdivenleri (Madde 38)
• Bina kullanım sınıflarına göre özel düzenlemeler – Oteller, moteller ve yatakhaneler (Madde 50)

maddeleri, yönetmeliğe uygun yapılacak binalardaki duvarların özelliklerini ayrıntılı olarak belirlemektedir.

Bu maddelere dayanarak oluşturulan Ek-3/B (Yapı Elemanlarının Yangına Dayanım (Direnç) Süreleri, Ek-3/C (Bina Kullanım Sınıflarına Göre Yangına Dayanım (Direnç) Süreleri ve Ek-4 (Binalarda En Fazla Kompartıman Alanları) tablolarında bina ve duvarın kullanım amacına, binanın yüksekliğine, aktif yangın söndürme sistemlerinin bulunup bulunmamasına göre sahip olması gereken süreler ve kompartıman alanları verilmiştir. Yönetmelik gereklerini karşılamak üzere geliştirilen InWall Bölme Duvar Sistemleri EN 1364-1 Standardı’na göre test edilmiş ve sertifikalandırılmıştır.

Rigips Hakkında:
Bir Saint-Gobain dünya markası olan Rigips’in Türkiye piyasasına girişi 2001 yılında, yerel bir alçı üreticisinin tesislerini satın almasıyla gerçekleşti. Yapı alçıları ve alçı levhalar üreten Rigips Türkiye’nin üretim tesisleri, alçı taşı ocağı ve genel merkezi Ankara´da bulunuyor. Firmanın müşterilerinin ve uygulamacılarının ihtiyaçlarını yakından takip etmek ve taleplere daha hızlı cevap verebilmek için Ankara, İstanbul ve İzmir´de bölge müdürlükleri de bulunuyor. Saint-Gobain, dünyanın önde gelen ilk 100 endüstriyel firmasından biri konumunda. Yaklaşık 200 bin çalışanı bulunuyor. Faaliyet gösterdiği her alanda liderlik misyonunu başarı ile sürdürüyor. Hisseleri Paris, Londra, Frankfurt, Zürih, Brüksel ve Amsterdam borsalarında işlem görüyor.

İzocam Hakkında:
İzocam; 1965’ten bu yana, sıcağa, soğuğa, sese, yangına ve suya karşı koruma sağlayan kaliteli yalıtım ürünleri, geniş ürün yelpazesi, yaygın bayi ağı, güçlü insan kaynağı ve teknik danışmanlık hizmetleriyle yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda faaliyetlerini başarıyla sürdüren yalıtım sektörünün lider firmasıdır. İzocam, aynı çatı altında dünyada kullanılan pek çok yalıtım malzemesinin (camyünü, taşyünü, foamboard-xps, izopor-eps, armaflex-kauçuk, peflex-polietilen) yanı sıra çatı ve dış cephe sektörüne yönelik İzocam Tekiz markalı taşyünü ve poliüretan yalıtımlı paneller ile trapezler üreten Türkiye’nin tek markasıdır. Müşterilerinin talep ve beklentilerini zamanında ve küreselleşen dünya standartlarına uygun olarak çevreci bir yaklaşımla karşılayan İzocam; bu amaçla ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Sistemi´ni tesislerinde uygulamaktadır. Binalarda kullanılan İzocam ürünleri, Uluslararası bir yönetmelik olan, Yapı Malzeme Yönetmeliği’nin 6. maddesine göre; “ürünün yönetmelikte belirtilen temel gerekleri karşılamasına imkân veren malzeme” anlamına gelen “CE” işareti ile piyasaya arz edilmektedir. Aynı zamanda, mineral yün ürünler; taşyünü ve camyünü için sadece bio ürün kategorisine verilen EUCEB sertifikasına sahiptir. İzocam´ın ürünleri ayrıca Türk Standartları Enstitüsü (TSE) kriterlerine de uygun üretilmektedir.

InWall Yangın Güvenliğinde yüksek korunum sağlıyor
InWall Yangın Güvenliğinde yüksek korunum sağlıyor
InWall Yangın Güvenliğinde yüksek korunum sağlıyor