İzocam "Uygulamalarla TS 825 Standardı Kitabı" ile sektöre büyük destek sağlıyor

BASIN BÜLTENLERİ
30
OCA
İzocam ürünleri hem su sayaçları ve su borularını donmaktan koruyor hem de tasarruf sağlıyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
14
ARA
Kasım 2018
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

05.04.2013
İzocam "Uygulamalarla TS 825 Standardı Kitabı" ile sektöre büyük destek sağlıyor

İzocam, güncellenen TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı Kitabı’nı genişletilmiş içeriğiyle yeniden yayınlıyor. Kitapta, standardın tamamının olmasının yanında, BEP Yönetmeliği ile ilişkilendirmeler, bir çok noktada açıklamalar ve örnek bir ısı yalıtım projesi de yer alıyor. Uygulamalarla TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Kitabı’ndan, İzocam kurumsal web sitesi www.izocam.com.tr’den indirilerek yararlanılabiliyor.


İzocam, faaliyet gösterdiği sektörün gelişimine katkıları ile de liderliğini sürdürüyor. Uygulamalı TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı Kitabı’nı güncelleyerek ve geliştirerek yeniden yayınlayan İzocam, standardın daha kolay uygulanmasını ve anlaşılmasını amaçlıyor.

TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı, yeni tasarlanan binalar ve tadilat yapılacak mevcut binalar için 2000 yılından bu yana uyulması ve uygulanması zorunlu olan bir standart… 2008 yılında özellikle yoğuşma hesaplarının daha dinamik hale getirilmesi amacıyla revize edilen standart, binaların dış cephesinde yoğuşma riskini ortadan kaldırarak belirli konfor şartları sağlanmış enerji verimli binalar üretilmesini hedefliyor. Standardın doğru şekilde uygulanması, hem ülke ekonomisine katkısı hem de yaşanabilir binalar üretilmesi açısından önem taşıyor. Ancak, yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar, standardın uygulanmasında açıklama ihtiyacı duyulan bir çok detayda kullanıcılar çoğunlukla doğru yönlendirilemediği ve standart doğru yorumlanamadığı için zaman zaman hatalı uygulamalar yapılabiliyor.

Resmi Gazete’de tebliğ olarak yayımlanan TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı’nın tamamını kapsayan kitap; BEP Yönetmeliği ile ilişkilendiriliyor. Ek olarak birçok noktada yapılan açıklamalar ve verilen örneklerle, standardı daha anlaşılır hale getiriyor. Kitapta ayrıca, yoğuşma hesaplarıyla birlikte örnek bir ısı yalıtım projesi de adım adım anlatılıyor.

TS 825 Standardı’nda hesaplamaların yapılışını göstermek amacıyla örnek projelere yer verilirken kitapta da ek olarak bir başka proje daha örnek olarak veriliyor. Verilen örnek projede, hesaplamaların nasıl yapılacağı, yapı fiziği ve kurallarıyla ilgili birçok bilgi de kullanıcıya sunuluyor. Farklı yalıtım malzemelerinin kullanılabilirliği, yangın güvenliği, duvarı oluşturan yapı ve yalıtım malzemelerinin sıralanışı, kalınlıkları ve bunun gibi ayrıntı olarak görülen, ancak uygulamada son derece önemli olan birçok konudaki bilgi, kitaptaki örnek projede yer alıyor. Kitapla, standardın doğru anlaşılması, içeriğindeki yorum ve açıklamalar ışığında da doğru uygulamalara imza atılması amaçlanıyor.

Kitap, öğrencilerden uygulayıcılara kadar, konuyla ilgili herkes için “kullanıcının el kitabı” niteliğini taşıyor. Doğru yorum ve açıklayıcı bilgileri örneklendirerek, tartışılmaya gerek kalmayacak kadar yalın bir şekilde ele alan kitabın, okuyucuları doğru yönlendirmesi, bunun sonucu olarak da yalıtım sektörüne önemli bir katkı sağlaması bekleniyor. “Uygulamalarla TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Kitabı”, İzocam kurumsal web sitesi www.izocam.com.tr’den kolaylıkla indirilebiliyor.

Kitabın hazırlanma sürecinde, standardın yayınlandığı 1998 yılından bugüne İzocam Yalıtım Eğitim Merkezi’nde (İYEM) aralıksız süren TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları eğitimlerine katılanların sorularından yararlanıldı. Bu sorular ışığında, standardın daha iyi anlaşılması için genişletilen ve güncel bilgilerle geliştirilen kitaba; İzocam Yalıtım Eğitim Merkezi’nde eğitim görenlerden Enerji Yöneticisi Eğitimi alan kursiyerlere, standartla ilgili soru yönelten tasarımcılara ve uygulamacılara kadar pek çok kullanıcının tecrübelerinin paylaşımı ile son hali verildi.

İzocam