İzocam "Endüstriyel Tesislerde Yangın Güvenliği" üzerine sektör temsilcilerini bilgilendirdi

BASIN BÜLTENLERİ
15
OCA
19. İzocam Öğrenci Yarışması Başladı, Final Moda, Sanat ve Mimari Tasarımın Şehri Milano’da
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
14
ARA
Kasım 2018
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

09.01.2013
İzocam "Endüstriyel Tesislerde Yangın Güvenliği" üzerine sektör temsilcilerini bilgilendirdi

İZODER Yangın Komisyonu Başkanı ve İzocam AR-GE Mühendisi Hakan Uslu endüstriyel yapılarda bulunması gerekli yalıtım uygulamalarına dikkat çekti.


Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, 22 Aralık tarihinde, İ.T.Ü. Makina Fakültesi’nde "Endüstriyel Tesislerde Yangın Güvenliği"ni ele alan bir panel düzenledi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç´ın yaptığı panelde İZODER Yangın KomisyonuBaşkanı aynı zamanda İzocam Araştırma ve Geliştirme Mühendisi olan Hakan Uslu da birkonuşma yaptı.

Hakan Uslu konuşmasında A´dan Z´ye Endüstriyel Tesislerde Yangın Güvenliği´ne değindi. Uslu konuşmasında şunları dile getirdi;"Yangın Yönetmeliği, sanayi yapılarında yangının kontrol altında tutulabilmesi için önemli hükümler içermektedir. Yönetmeliğin Ek 3B ve Ek 3C tabloları incelendiğinde endüstriyel yapıların çatı, duvar ve taşıyıcı sistemlerinin asgari yangına dayanım süresi gereksinimlerinin tariflendiği görülmektedir. Yönetmeliğe göre yüksekliği 5-21,5 metre arasında olan endüstriyel yapılarda taşıyıcı sistem, çatı ve dış duvarlar yağmurlama yapılıyor ise 60 dakika, yapılmıyor ise 90 dakika yangına dayanıklı olmalıdır. Yükseklik arttığında bahsedilen süreler de artmaktadır. Taşıyıcı sistem betonarme olduğunda bu süreler ilave önlem alınmadan sağlanabilir. Ancak taşıyıcılar çelik ise mutlaka özel önlemler ile yangın direnci artırılmalıdır. Çelik taşıyıcılar korunumsuz halde söz konusu süreleri sağlayamazlar."

Sanayi yapılarının dış duvarlarının ve çatılarının genel olarak trapez saclar ile veya sandviç paneller ile kaplandığını söyleyen Hakan Uslu; sandviç panel, trapez sac ve kenet sistem uygulamalarında ısı yalıtımı amacıyla mutlaka A sınıfı yalıtım malzemesi kullanılması gerektiğinin de altını çizdi.

Yangın kapılarının dayanım sürelerine de dikkat çeken Uslu, endüstriyel tesislerde kaçış yollarında kullanımı zorunlu olan yangın kapılarının 90 dakika yangına dayanıklı olmasının önemini vurgularken, EI90 özellikte kapı üretiminde yangın kapısı için özel ölçülerde ve özelliklerde üretilmiş mineral yünler kullanılması gerektiğini de dile getirdi.

Hakan Uslu, endüstriyel tesislerde bacalar, kazanlar, tanklar, vanalar ve tesisatlarda dış yüzey sıcaklıkları 100-400ºC arasında olabileceğini, bu makine, ekipman ve tesisatların yalıtılması gerektiğini ve bu sayede tesiste enerji verimliliği ile yangın güvenliği sağlanacağını da sözlerine ekledi.