İzocam "Yangından Korunma Haftası"nda "yangın yalıtımı"na dikkat çekti

BASIN BÜLTENLERİ
15
OCA
19. İzocam Öğrenci Yarışması Başladı, Final Moda, Sanat ve Mimari Tasarımın Şehri Milano’da
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
14
ARA
Kasım 2018
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

08.10.2012
İzocam "Yangından Korunma Haftası"nda "yangın yalıtımı"na dikkat çekti

Türkiye’de her yıl 25–30 Eylül tarihleri “Yangından Korunma Haftası” olarak değerlendiriliyor ve bu önemli hafta için çeşitli bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştiriliyor. Yangından korunmanın en önemli yollarından birisi de doğru bina yalıtımları...
 

Türkiye´de yalıtım sektörünün öncüsü olan İzocam yangın ve ses yalıtımının önemine her fırsatta dikkat çekmeye çalışıyor ve;“Dış cephede yer alan malzemelerin ve kaplamaların, bir yangın anında yanarak alev yayılımına katkıda bulunmaması gerekmektedir.” maddesiyle kullanılan malzemenin ve yalıtımın önemine vurgu yapan “Binaların Yangından Korunması” hakkında yönetmeliği vurguluyor.

Binalarda oluşabilecek yangınlara karşı, yangın güvenliği sağlamanın yolu aktif önlemlerin dışında, yalıtımdan geçiyor. Yangınlarda ölümler birinci derecede, yangın sırasında açığa çıkan duman ve gazlardan kaynaklanıyor ve zehirli gazları solunmasıyla can kayıpları meydana geliyor. Bu nedenle yangının sebep olabileceği can ve mal kaybının önüne geçmek için bina daha tasarım aşamasındayken önlemlerin alınması gerekiyor.

Yangından korunmak için yangın yönetmeliklerine uygun malzeme seçilmesi, uygulamaların bu kriterlere göre gerçekleştirilmesi konularında "farkındalık" yaratılarak bireylerin ve toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor. İzocam, yangın yalıtımında "doğru" malzeme seçimi, "doğru" tasarım ve "doğru" uygulama ile can ve mal kayıplarının önüne geçilebileceğine dikkat çekiyor ve "yalıtımın" işinin ehli uzman firma ve kişilerce yapılmasının önemini vurguluyor.

Yangın güvenlik önemlerinin alınmadığı, yangın yalıtımsız binalarda, yangın sırasında açığa çıkan ısı, bina içindeki yanıcı malzemelerin yanmasına ve yangının yakındaki binalara da sıçramasına neden oluyor. Normal şartlarda binanın yük taşıyan kısımlarının yangın söndürülene kadar ayakta kalması çok önemlidir. Bu da, yangın yalıtımı sağlayan malzemelerin kullanılmasıyla sağlanabiliyor. Ayrıca dış cephede de yangın yalıtımı önlemlerinin alınması gerekiyor. Böylece yangının yayılması önlenerek itfaiye ekipleri yangına müdahale edinceye kadar herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmaması sağlanmış oluyor. Yangın yalıtımında yanmaz ve ısı geçişine yüksek direnç gösteren, taşyünü ve camyünü gibi A sınıfı yanmaz malzemeler kullanılması gerekiyor. Bu malzemeler, yapının duvarları, döşemeleri, tavanları, hava kanalları ve dış cephesine uygulanyor.

Taşyünü ürünler yerli olarak temin edilen, inorganik hammadde olan bazalt taşının 1350°C - 1400°C’de, camyünü ürünler ise yine yerli olarak temin edilen cam hammaddelerinin 1200 °C - 1250°C’de eritilerek elyaf haline getirilmesi sonucu oluşuyor. Camyünü ve Taşyünü kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve teknik özelliklerde, değişik kaplama malzemeleri ile şilte, levha, boru ve dökme şeklinde üretilebiliyor. Taşyünü ürünlerin kullanım sıcaklığı ürün tipine bağlı olarak -50/+650°C aralığında ve erime sıcaklığı >1000°C oluyor. Camyünü ürünlerin kullanım sıcaklığı ürün tipine bağlı olarak -50/+550°C aralığında ve erime sıcaklığı >800°C oluyor. Kaplamasız Taşyünü ve Camyünü ürünler TS EN 13501-1’e göre ‘yanmaz malzemeler’ olan A1 sınıfında yer alıyor.

“Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik"te dış cephelerin yüksek binalarda (21.5 metreden büyük) zor yanıcı, diğer binalarda ise zor alevlenici olması gerektiği ifade ediliyor. Başka bir ifadeyle dış cepheler yüksek binalarda en az A2-s1,d0 yanıcılık sınıfına, diğer binalarda ise en az C-s3,d0 yanıcılık sınıfına sahip olmalı... AB Ulusal Yangın Yönetmelikleri incelendiğinde, dış cephenin sadece son kat kaplama malzemesinden ibaret olmadığı, ETICS (External Thermal Insulation Composite System) olarak bilinen kompozit dış cephe ısı yalıtım sistemi uygulanan yapılarda son kat sıva ve altında bulunan yalıtım malzemelerinin bir bütün olduğu ve sistem olarak ele alındığı görülüyor.

´Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’e göre yüksek binalarda cephelerin yanmaz olarak sınıflandırılan A sınıfı malzemeler ile tasarlanması ve uygulamanın bu malzemelerle ve doğru biçimde yapılması gerekiyor. İlgili yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle cephelerde ve kat aralarında yanmaz olarak tanımlanan A sınıfı malzemelerin kullanılması zorunluluğunun yanı sıra olası bir yangının yayılmasını önlemek ve zararı asgari düzeyde tutmak amacıyla yapının ana konstrüksiyonu ile katlar arası noktalarda veya ilgili uzmanlarca tanımlanan noktalarında yangın bariyerleri oluşturulması büyük önem taşıyor.

Sonuç olarak dış cephelerde, özellikle yüksek binalarda, giydirme cephe uygulamalarında camyünü ve taşyünü, dış cephe mantolama uygulamalarında taşyünü vazgeçilmez tercih olarak öne çıkıyor. İzocam, yangın önlemlerinin işlerlik kazanması için sadece yönetmeliklerin yeterli olmadığını, doğru tasarımın doğru malzeme ve uygulama ile hayata geçirilmesi ve bu konudaki devlet denetim mekanizmalarının işlerliğinin sağlanması gerekliliğini önemle vurguluyor.
 

İzocam