Daha "kalın" yalıtım ısınma ve serinleme giderlerini düşürüyor

BASIN BÜLTENLERİ
15
OCA
19. İzocam Öğrenci Yarışması Başladı, Final Moda, Sanat ve Mimari Tasarımın Şehri Milano’da
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
14
ARA
Kasım 2018
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

06.09.2012
Daha "kalın" yalıtım ısınma ve serinleme giderlerini düşürüyor

Ülkemiz yalıtım sektöründe şu an üzerine dikkat çekilmesi gereken öncelikli konu "yalıtım kalınlığı" olarak karşımıza çıkmaktadır. Yalıtım konusunda yapılan en büyük hata, ince ve kalitesiz yalıtım malzemesi kullanılıyor olması... Daha kalın yalıtım malzemeleri kullanılması yalıtım için yapılan yatırımdan azami fayda ve verim elde etme olanağı tanıyor.

İzocam düzenlediği kampanyalarında yalıtım kalınlığının önemini vurgulamaya devam ediyor. Dünyadaki tüm yalıtım teknolojileri Türkiye’de de takip ediliyor olmasına rağmen yalıtım konusunda alınması gereken çok yol olduğu da biliniyor. Yol alınması gereken konuların başında da "kalın yalıtım" uygulaması geliyor.

“Daha kalın” yalıtım malzemesi kullanımı, sistemdeki diğer maliyetleri yükseltmeden, tasarrufun orantılı bir şekilde artırılmasını sağlıyor. Örneğin; sıvalı dış cephe ısı yalıtım sisteminde 5 cm yalıtım yerine 10 cm yalıtım yapılması durumunda, yalıtım uygulamasının maliyeti % 30 artmasına rağmen, tasarruf potansiyeli % 100 artıyor. Düşük enerji, sıfır enerji ve artı enerji binalarda en önemli adım tasarım olup, tasarımda yüksek kalınlıklarda kullanılan yalıtım malzemeleri ile ihtiyacı mümkün olduğunca azaltmak, takip edecek süreçleri daha sürdürülebilir kılıyor.

Yalıtım ürünlerinin çeşitliliği ve kullanım detayları konusunda ülkemiz son derece ileri olmasına rağmen yalıtım kalınlıklarının yetersiz olması nedeniyle yapılan yatırımlar yeterli etkiyi yaratmıyor. Daha kalın yalıtım malzemeleri kullanarak yapılan yatırımdan azami fayda ve verim elde etme şansı varken eksik bilgi ve denetimsizlik nedeniyle bu olanaktan yararlanılamıyor. İdeal yalıtım kalınlığı ülkemizde 4–5 santimetre olarak öngörülürken, Avrupa ülkelerinde bu değer 20–50 santimetre aralığında değişiyor.

Yalıtımın kalınlığı Türkiye gibi farklı iklimlerin hüküm sürdüğü ülkelerde bölgelere göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin Antalya’da bir yapıya uygulanacak yalıtım ile Erzurum’daki bir yapıya uygulanacak yalıtım kalınlığı farklılık gösterebiliyor. Sistemin bir bileşeni olan yalıtım malzemesi, tasarruf sağlıyor ve geri ödeme süresini belirliyor. Kullanılacak yalıtım malzemesinin daha kalın kullanılması, sistemdeki diğer maliyetleri artırmadan tasarrufun orantılı bir şekilde artırılmasını sağlıyor. Ülkemizde TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı’ndaki sınır değerler doğrultusunda belirlenmekte olan ısı yalıtım kalınlıklarını daha da artırmak, binaların uzun dönem başarımlarında etkili oluyor. Yalıtım uygulamaları öncesi mutlaka teknik yönden konusunda uzman, etkin ve yetkin üretici ve uygulayıcı firmalara danışılması, ürünler hakkında doğru ve doyurucu bilgi alınması, seçimleri hem sağlıklı hem de ekonomik, uygulamaları ise güvenilir ve uzun ömürlü kılıyor.

Yalıtım, mimar ve mühendisler kadar, ev sahibi olanların ve olmak isteyenlerin de dikkat etmesi gereken çok önemli bir ihtiyaç... Bir evin veya işyerinin konforu ve kullanışlı olması kadar bütçeye yansıyan gider miktarı da önem taşıyor. Bu giderler arasında ısıtma ve soğutma amaçlı enerji tüketiminin payı büyük yer tutuyor. Tüketici ev alırken bireysel mi yoksa merkezi sistemli mi olduğunu genellikle sorguluyor. Ancak ısınma türü ne olursa olsun içerideki ısıyı koruyan ve bu şekilde daha az enerji tüketimi sağlayan etken, yalıtımdır. Bu nedenle ev sahibi olmak isteyenlerin, ev almak istedikleri binanın veya evin ya da kiralanmakta olan binanın, ofisin veya evin yalıtımlı olup olmadığını mutlaka sorgulaması gerekiyor. Doğru kalınlıkta uygulanan yalıtımın ısı kayıp ve kazançlarını engelleyerek yakıt tüketimini ve salımları azalttığı unutulmaması gereken bilgiler arasında yer alıyor.
 

Daha