“Yaz” demeyin, şimdi “manto”nun tam zamanı

BASIN BÜLTENLERİ
15
OCA
19. İzocam Öğrenci Yarışması Başladı, Final Moda, Sanat ve Mimari Tasarımın Şehri Milano’da
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
14
ARA
Kasım 2018
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

10.08.2012
“Yaz” demeyin, şimdi “manto”nun tam zamanı

Doğru mantolama, iç mekânlardaki sıcaklığın uzun süre istenen seviyelerde korunmasını sağlıyor. Kış aylarında oluşan ısı kayıplarını, yaz aylarında ise meydana gelebilecek ısı kazançlarını azaltmak için yapılan mantolama, enerji faturalarına da olumlu yansıyor. Kış aylarında kömür, doğalgaz gibi yakıt giderlerini, yaz aylarında ise klima kullanımına bağlı elektrik enerjisi tüketimini neredeyse yarı yarıya azaltıyor. Evlerimizde, iş yerlerimizde mantolama yapmak için en uygun dönem, bahar ve yaz aylarıdır.

Mantolama (dış cephe ısı yalıtımı), binanın dış kabuğunu atmosferik şartlardan dolayı oluşan yıpranmalardan koruyan bir uygulamadır. Isı köprülerini tamamen ortadan kaldıran mantolama, en doğru ısı yalıtım sistemleri arasında yer alıyor. Taşyünü ile yapılan mantolama, ısı kaybını önemli ölçüde azaltıyor. İzocam Taşyünü ayrıca taşıyıcı sistemde oluşan yoğuşmayı engelleyerek depreme karşı sistemin korozyona uğramasını da engelliyor.

Taşyünü ile doğru malzeme ve bileşenlerinin seçimini takiben, doğru uygulanmış mantolama sistemi; bina ve dış ortam arasında oluşturduğu yalıtım ile yalnızca ısı değil, diğer malzemelerin sahip olmadığı "ses ve yangın yalıtımı" sağlama özelliği ile de dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra, dış cepheyi koruduğu için binanın daha geç yaşlanmasına olanak tanıyor, dolayısıyla enerji ve bakım giderlerini önemli ölçüde azaltıyor.

Binalarda ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılan kombi, kalorifer, klima ve benzeri cihazların sarf ettiği enerjiden mantolama uygulaması ile büyük oranda tasarruf edilebiliyor. Mantolama ile binalarda hem yaz hem de kış aylarında faturaya yansıyan ısınma gideri %50-%60 oranında azalıyor. Rutubetin oluşturduğu küf, bakteri ve kötü kokuların oluşması engelleniyor. Mantolama yapılan binalarda azalan yakıt tüketimi, aynı zamanda, hava kirliliğinin önlenmesine de destek oluyor.

Yalıtım sektöründeki uzmanlığı kadar “doğru yalıtım”a sosyal sorumluluk bilinci çerçevesinde yaklaşımıyla dikkat çeken İzocam´ın, pazara sunduğu kaliteli ürünleri farklılığını ortaya koyuyor. Yalıtımın kış ayları kadar yaz aylarında da etkili olduğuna dikkat çeken İzocam, daha serin ortamlar sağlanmasında "yalıtımın" gerekliliğini vurguluyor.

Yalıtımı doğru şekilde yapılmış bir binanın dairelerinde, içeride olması istenen serinlik daha uzun süre kalıyor. Yalıtım, dışarıdaki hava şartının iç mekânı en az düzeyde etkilemesini sağladığı gibi iç ortamda elde edilen serinliğin daha uzun süre korunmasına olanak tanıyor. Bu nedenle yalıtımı doğru şekilde yapılmış bir binada yer alan dairelerde kullanılan klimalar çok daha etkili oluyor ve ortam daha kısa sürede istenen serinliğe ulaşılabiliyor. Klima kapatılsa dahi serin hava uzun zaman muhafaza edilebiliyor. Böylece klima kullanımından kaynaklanan yüksek elektrik faturaları da neredeyse yarı yarıya azalıyor. Daha az elektrik kullanımı da beraberinde enerji tasarrufunu getiriyor ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

Kışa hazırlık döneminde binalarımıza uygulayabileceğimiz çeşitli yalıtım sistemleri bulunuyor. Mantolama, çatılara ve binalarımızın iç duvarlarına yapılabilecek uygulamalar ile kış aylarını çok daha sıcak, yaz aylarını ise çok daha serin geçirebilmek artık mümkün.