İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde Enerji Verimli Kentler Kurmanın Önemini Vurguluyor

BASIN BÜLTENLERİ
15
OCA
19. İzocam Öğrenci Yarışması Başladı, Final Moda, Sanat ve Mimari Tasarımın Şehri Milano’da
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
14
ARA
Kasım 2018
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

08.11.2014
İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde Enerji Verimli Kentler Kurmanın Önemini Vurguluyor

Her yıl 8 Kasım olarak kutlanan Dünya Şehircilik Günü kapsamında İzocam, Kentsel Dönüşüm ve Multi Konfor Binalar konusuna bir kez daha dikkat çekiyor.İzocam, artan nüfus ve giderek büyüyen şehirler karşısında yükselenenerji tüketimini durdurmak ve mümkünse azaltmak için yalıtımın gerekli olduğunun altını çiziyor.

Son dönemde uygulamaya alınanKentsel Dönüşüm çalışmaları ile afet ve deprem riskli yapılar yeniden yapılanıyor veya yenileniyor. Ömrünü tamamlamış bu binaların Kentsel Dönüşüm çerçevesinde yenilenmesi ısı, su, ses ve yangın yalıtımlı, enerji verimli binalar inşa edilmesi için de büyük bir fırsat sunuyor. Doğru şekilde yalıtım uygulanan binalarda, ısı yalıtımı ev ve ülke ekonomisine katkı sağlarken, yangın yalıtımı olası bir yangında can ve mal kaybı olmasını önlüyor.Yalıtım uygulanan binalar sayesinde enerji tüketimi ve karbon salımı azaltılıyor. Çevresel sürdürülebilirliğe fayda sağlayan enerji etkin binalarla, kentlerin enerji verimliliğine ve yaşanan çevrelere katkısı artıyor.

Kentsel Dönüşüm çalışmaları devam ederken İzocam’ın, düşük enerji, sıfır enerji ve artı enerji binaları çalışmaları da bu noktada büyük önem arz ediyor. Kentlerin kimliğinin tahrip görmeden gelecek kuşaklara aktarılmasında enerji tasarruflu Multi Konfor binaların arttırılması gerekiyor. Multi Konfor olarak adlandırılan bu yapılarda en önemli adım tasarım olup, tasarımda yüksek kalınlıklarda kullanılan yalıtım malzemeleri ile enerji ihtiyacını mümkün olduğunca azaltmak enerji verimliliğinde sürdürülebilirliği sağlıyor, aynı zamanda kentlerin tahribatını en aza indirgiyor.

Dünya Şehircilik Günü kapsamında;kentlerin doğal yaşamının korunması için yalıtımın büyük önem arz ettiğini vurgulayan İzocam Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem; yalıtıma ihtiyaç duyan konut stoğunun etkin bir şekilde enerji verimli hale kısa sürede dönüştürülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Fatih Öktem;“1 Ocak 2011’den itibaren yürürlüğe giren BEP yönetmeliği ile birlikte önümüzdeki 10 yılda mevcut binalarda ve tesisatta yalıtım seviyelerinin daha çok artacağını, sektöre, ülkeye ve bireylere büyük katkıları olacağını tahmin ediyoruz. Niteliksiz konut stoğunu ve çarpık kentleşmeyi iyileştirmek üzere hazırlanmakta olan kentsel dönüşüm ile, enerji etkin binaların tasarlanarak hayata geçirilmesi gerekir. Tüm yapıların ısı, su, ses ve yangın yalıtımlı olması kentlerin yaşamlarının sürdürülmesine büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.
 

İzocam Dünya Şehircilik Günü’nde Enerji Verimli Kentler Kurmanın Önemini Vurguluyor