İzocam Mesleki Yeterlilik Eğitimleri’ne Başladı

BASIN BÜLTENLERİ
30
OCA
İzocam ürünleri hem su sayaçları ve su borularını donmaktan koruyor hem de tasarruf sağlıyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
14
ARA
Kasım 2018
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

28.11.2014
İzocam Mesleki Yeterlilik Eğitimleri’ne Başladı

İzocam, yeni yasal düzenleme ile 2015 yılından itibaren inşaat ve tesisat işlerinde çalışacak ustalar için zorunlu hale gelen ‘’MYKMesleki Yeterlilik Belgesi’’ vermek üzere ücretsiz eğitimler düzenlemeye başladı. Eğitimlerden ilkini 10-14 Kasım tarihleri arasındaTürkiye-Yol-İş İntes Eğitim Şantiyesi Sincan-Ankara’da düzenleyen İzocam, ’Isı Yalıtımcısı Mesleki Yeterlilik Usta Eğitimi’’ verdi.

 

Eğitimler, İzocam’ın konusunda uzman mimar, mühendis ve tekniker kadrosundan oluşan eğitim ekibi ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen konusunda uzman öğretim görevlilerinin gözetiminde gerçekleştirildi.Şantiyelerde yalıtım alanında çalışan ustaların mesleki niteliklerini geliştirmek üzere Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) mevzuatına uygun     ’’Mesleki Yeterlilik Belgesi’’ almalarına yönelik yapılan Isı Yalıtımcısı Mesleki Yeterlilik usta eğitimleri, Isı Yalıtımında İş Organizasyonu, İş Sağlığı ve Güvenliği, Temel, Döşeme ve Tavanlarda Isı Yalıtımı, Duvarlarda Isı Yalıtımı (Sıvalı Dış Cephe Yalıtım Sistemleri-Mantolama ve Dış duvar içten yalıtım sistemleri) ve Çatılarda Isı Yalıtım uygulamaları alt birimlerinden oluşmuştur.

 

Türkiye Eğitim Şantiyesi İzocam Atölyelerinde teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilen Isı Yalıtımcısı Usta Eğitimi’nde öncelikle ustalara malzeme bilgisi ile birlikte doğru detay ve doğru uygulama yapmaları öğretilerek, sektörde doğru bilinen yanlış uygulamaları ve detay bilgilerinin düzeltmeleri sağlandı. Katılımcılara ayrıca aldıkları projeyi okuyup, metrajlandırıp malzeme analizi çıkartmaları konularında da bilgiler aktarılarak bu konuda da kendilerinin gelişmelerine katkıda bulunulmuştur.

 

Eğitimlerin ardından belgelendirme için Akredite Belgelendirme Merkezi olan İntes MYM tarafından sınav yapıldı. Mesleki Yeterlilik Sınavında, eğitime katılan 16 ustanın tamamı sınavlarda başarılı olarak MYK sertifikası almaya hak kazandı.

 

Ulusal Meslek Standartları çerçevesinde Usta Yetki Belgesi yerine geçecek olan MYKMesleki Yeterlilik Belgesieğitiminden faydalanmak isteyenler başvurularını İzocam’a yapabiliyor.İzocam’ın katkılarıyla özel şartlarda Ulusal ve Uluslararası geçerliliği olan akredite edilmiş belge olarak nitelendirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi teminine yönelik usta eğitimlerinden faydalanmak isteyenlerin nüfus cüzdanı fotokopisi ve 2 adet vesikalık resimlerini sınavdan 15 gün önce İzocam’a ulaştırmaları gerekiyor.

 

MYK Mesleki Yeterlilik Sınavına, eğitimlere katılarak da girilebiliyor veya ustalar kendilerini yeterli ve güvenli gördükleri konuda doğrudan akredite kurum İntes MYM, Tebar ya da Belgetürk’e başvuru yaparak da sınava girebiliyorlar. Eğitimlere katılarak sınava girilmesi sınavın başarılı geçmesi ve eğitimlerden fayda sağlanması açısından önem taşıyor.

 

MYK eğitimleri çerçevesinde ‘’Isı Yalıtımcısı’’ eğitimininyanı sıra 25-28 Kasım tarihlerindeRigips ile birlikte MYK mevzuatlarına göre ‘’Alçı Levha Uygulayıcısı’’ mesleğini içeren Yalıtımlı Alçı Levha Duvar ve Asma Tavan Sistemleri-İç Yalıtım Usta Eğitimleri gerçekleştirildi. 4 gün sürenbu eğitimlerin sonunda da katılımcılar Mesleki Yeterlilik sınavına tabi tutuldular.

Yapılan tüm eğitimlerimizde Yalıtım mesleği alanında çalışanların niteliğinin yükseltilmesi ve sektörde ihtiyaç duyulan yeni iş gücüne mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve davranışların kazandırılması, yanlış veya gereksiz malzeme seçimine ve uygulamalara son verilerek, hem tüketicinin korunması hem de ülkemiz ekonomisinin gelişmesinin sağlanması hedeflenmektedir.

İzocam Mesleki Yeterlilik Eğitimleri’ne Başladı