İzocam’dan Evini Rutubetten Korumak İsteyenlere Öneriler

BASIN BÜLTENLERİ
15
OCA
19. İzocam Öğrenci Yarışması Başladı, Final Moda, Sanat ve Mimari Tasarımın Şehri Milano’da
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
14
ARA
Kasım 2018
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

16.10.2014
İzocam’dan Evini Rutubetten Korumak İsteyenlere Öneriler

Özellikle de soğuk ve nem oranı yüksek yerleşim yerlerinde konut sakinlerinin en fazla şikâyet ettiği konu rutubet… Yaşam kalitesini etkileyen rutubet sağlık için tehdit oluştururken neden olduğu kötü kokular da rahatsızlık veriyor. Hem kokuya hem de kötü görüntüye neden olan rutubetten kurtulmanın en etkili yolu yalıtım… Ancak yalıtım ile birlikte dikkat edilmesi gereken yan etkenler de yok değil… İzocam rutubetten şikâyetçi olanlar için yalıtım ile birlikte alternatif önlemlere de dikkat çekiyor.

Özellikle de soğuk ve nemli bölgelerde evlerde yaşanan en önemli sorunlardan biri olan rutubet,  korkulu bir rüyaya dönüşebiliyor. Rutubetin en büyük düşmanı ise aslında “yalıtım”… Güçlü yalıtım uygulanmış evlerde rutubete çok daha az rastlanıyor. İzocam Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem; “Doğru ve kalın yalıtım uygulanan evlerde rutubet ve küf oluşmuyor. Ancak içeriden yapılabilecek yalıtım uygulamaları ile de rutubet ve küf büyük oranda engellenebiliyor. Yaşam koşulları iyileştirilebiliyor” diyor.

Çoğunlukla evin iyi yalıtılmamış olmasından kaynaklanan rutubete duvarların yağmur veya başka kaynaklardan gelen suyu çekmesi de neden olabiliyor. Yalıtımsız duvar ve sıcaklık farklılıkları yoğuşmaya sebebiyet veriyor. İzocam Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem; “Sebep olduğu görüntü ve koku dışında daha birçok olumsuz etkileri bulunan rutubetin evdeki eşyaların çürümesinden insan sağlığına olumsuz etkilere kadar uzanan zararları bulunuyor. Engellemek için en kesin çözüm ise dış cephe yalıtımı… Ancak içeriden de yalıtım uygulanarak bu soruna çözüm yaratılabilir. Yalıtımın yanı sıra ev içerisinde dikkat edilecek hususlar da önem taşıyor” diyor.

Rutubetin bu hayli önemli olumsuz etkilerinden korunabilmek için pratik ve etkili yöntemleri İzocam şöyle sıralıyor;

•    Öncelikle yalıtım yaptırın… Yalıtım yaptırırken doğru uygulayabilecek işinin ehli ve uzmanlığı yalıtım olan firmaların danışmanlığına başvurun…

•    Yalıtım kalınlığını yoğuşma hesapları ile belirleyin ve bu kalınlıktan daha düşük ölçüde yalıtım yaptırmayın...

•    Unutmayın ki boya ve sıva ile küf mantarlarını gideremezsiniz… Belli bir süre sonra tekrarlayacak ve kesin çözüm olmayacaktır.

•    Evin içerisinde çamaşır kurutmamaya özen gösterin…

•    Normalden fazla nem biriken yerleri sık sık kurulayın…

•    Her gün ve düzenli aralıklarla evinizi havalandırın. Böylelikle evdeki hava sirkülasyonu buğulanmayı az da olsa engelleyebilir.

•    Mutfak ve banyonuzdaki pencere veya benzeri havalandırmaları kapatmayın.

•    Evinizi sıcak tutun ancak ısı kaybı olmamasına da dikkat edin…

•    Her odanın eşit ısınmasına dikkat edin.

•    Bitkilerinizi cam ya da balkon önüne yerleştirin… Ev içinde çok fazla bitki olması nemi arttıracağı için rutubete sebep olabilir.

•    Nem alıcı cihazlardan faydalanabilirsiniz. Böylece ortamdaki nem filtrelenecektir.

•    Isıtma sisteminizin bakımını düzenli olarak yaptırarak kontrolden geçirmeyi ihmal etmeyin. Bozuk kalorifer ya da doğalgaz peteği vb. arızalar rutubet sorununa yol açabilir.


Bilgi için:

Seher Saygın / Essance İstanbul İletişim Danışmanlığı / 212 – 282 40 85
seher.saygin@essance-istanbul.com