İzocam Çevresel Sürdürülebilirlik Çalıştayı’na destek oldu

BASIN BÜLTENLERİ
30
OCA
İzocam ürünleri hem su sayaçları ve su borularını donmaktan koruyor hem de tasarruf sağlıyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
14
ARA
Kasım 2018
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

09.02.2012
İzocam Çevresel Sürdürülebilirlik Çalıştayı’na destek oldu

Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde düzenlenen, “Çevresel Sürdürülebilirlik Çalıştayı”, Türk ve Ermeni öğrencilerle genç profesyonelleri bir araya getirdi. İzocam, Çalıştaya destek veren kuruluşlar arasında yer aldı.

Türkiye ve Ermenistan’daki üniversitelerin Mühendislik, Mimarlık ve Şehir Planlama mezunu genç profesyonellerine yönelik olarak, 12-18 Aralık 2011 tarihlerinde İzocam ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ev sahipliğinde “Çevresel Sürdürülebilirlik Çalıştayı (Environmental Sustainability Workshop)” İstanbul’da gerçekleştirildi. Çalıştay, Ermenistan merkezli sivil toplum kuruluşu olan Civic Forum (Sivil Forum) tarafından, İzocam, Eurasia Partnership Foundation (Avrasya Ortaklık Vakfı) ve YTÜ Mimarlık Fakültesi işbirliğinde düzenlendi.

Çevresel sürdürülebilirlik ve çevre, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji üzerine odaklanan Çalıştayda, ele alınan konular arasında sıfır salımlı binalar, pasif ev tasarımı, yalıtım ve enerji verimliliği, yapı ve kent ölçeğinde kullanılan yenilenebilir enerji uygulamaları yer aldı. Çok sayıda konuşmacının ve saha ziyaretlerinin yer aldığı Çalıştaya, Türkiye ve Ermenistan’dan 20 genç profesyonel katıldı.

American University Of Armenia Mühendislik Araştırma Merkezi Strateji Danışmanı, aynı zamanda Çalıştay Proje Yöneticisi Alen Amirkhanian Çalıştay ile ilgili şunları dile getirdi: “Üniversitede daha çok çevre dostu kentleşme, mühendislik ve inşaat alanlarında ders veriyorum. Enerji ve enerji kullanımına ilişkin karar verme mekanizmalarına da değiniyorum. Sunumlarımda da daha çok, kentsel planlama ve bina teknolojileriyle bağlantılı olarak enerji verimliliği üzerinde durdum. Sürdürülebilirlik trendlerine ve tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı enerjiyle ilgili sorunları nasıl algıladığına değindim. Çalıştayda enerji konusu kapsamlı şekilde ele alındı. Ayrıca, tüm dünyada önerilen ve test edilen çeşitli enerji çözümleriyle birlikte, İzocam’ın deneyimleri, enerji verimliliğini yalıtım ve inşaat malzemeleriyle nasıl arttıracağımızı gösterdi.”

Alen Amirkhanian İzocam ile işbirliklerinden duydukları memnuniyete ve işbirliğinin başlama sürecine de değindi; “Yıldız Teknik Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yapan arkadaşlarım ve İzocam’dan da çok yakın arkadaşlarım vardı. Çalıştayı organize etmek için yaklaşık bir buçuk yıldır kendileriyle temas halindeydim. Ermenistan’da bulunan STK’lar Sivil Forum ile Avrasya Ortaklık Vakfı, projeyi gerçekleştirmek için destek oldu. Çalıştayın yapılacağı mekan ve lojistik konusunda Yıldız Teknik Üniversitesi büyük destek verdi. Böylece Çalıştaya, Ermenistan’dan Türkiye’den 10’ar genç profesyonelin katılmasını sağladık. İzocam ile son derece profesyonel bir ilişkimiz var. Çalıştay sürecinde birbirimize destek olduk. İzocam’ın, Ermeni-Türk mimarlar ve kentsel planlama uzmanlarıyla birlikte gelecekte gerçekleştireceğimiz projelerde yararlanabileceğimiz, büyük bir bilgi birikimi ve uzmanlığı var. İzocam’ın deneyimlerinden bundan sonra da çok yararlanacağımızı düşünüyorum.”

Avrasya Ortaklık Vakfı Proje Yöneticisi Varya Meruzhanyan Çalıştayın hedefleri, çevresel sürdürülebilirlik ve enerji verimliliğini anlattı; “Avrasya Ortaklık Vakfı, yaklaşık 16 yıldır Ermenistan’da faaliyet gösteren bir kuruluş. Vakıf, 2007 yılından beri Azerbaycan ve Gürcistan’da da faaliyet göstermeye başladı. Ayrıca Azerbaycan ve Ermenistan arasında sınır ötesi bir proje yürütüyoruz. Genel olarak, Ermenistan’daki demokratikleşme sürecine, bilginin serbest dolaşımına ve sınırlar ötesi projelere destek olmayı amaçlıyoruz. Ermenistan’da bilginin serbest dolaşımı ve özgür medyanın oluşturulmasına yönelik çalışmalara destek veriyoruz. Ermenistan ve Türkiye’nin ilişkisine de katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Odaklandığımız konulardan biri de, Ermenistan’ın Avrupa Birliği ile ilgili ile olan entegrasyonuna destek vermek.”

Varya Meruzhanyan Çevresel Sürdürülebilirlik Çalıştayı’na katılma sürecini ise şöyle özetledi; “Avrasya Ortaklık Vakfı olarak çevresel sürdürülebilirlik konusuna odaklanmıyoruz. Ancak bazı projelerimizde çevresel olarak sürdürülebilir mimarileri destekledik. Bu projeler arasında Çalıştay da yer alıyor. Daha önce Ermenistan ve Türkiye arasındaki ilişkileri destekleyecek fikirleri olan, Türk ve Ermeni kurumlarına açık büyük bir yarışma düzenledik. Yarışmaya Ermenistan’dan 16 başvuru oldu. Başvurular yarışmaya dahil edildi ve çeşitli Türk ve Ermeni organizasyonların üyelerinden oluşan bir seçici kurul tarafından değerlendirildi. Öneri kabul edildi ve biz de Çalıştayı finanse etmeye karar verdik.”

İzocam Çevresel Sürdürülebilirlik Çalıştayı’na destek oldu
İzocam Çevresel Sürdürülebilirlik Çalıştayı’na destek oldu