Multi Konfor Binalar Öğrenci Yarışması’nda 22 ülke Gaziantep için yarıştı

BASIN BÜLTENLERİ
30
OCA
İzocam ürünleri hem su sayaçları ve su borularını donmaktan koruyor hem de tasarruf sağlıyor
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
14
ARA
Kasım 2018
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

28.05.2014
Multi Konfor Binalar Öğrenci Yarışması’nda 22 ülke Gaziantep için yarıştı

Isover ve İzocam işbirliğiyle düzenlenen 10. Multi Konfor Binalar Öğrenci Yarışması, bu yıl 28-31 Mayıs 2014 tarihleri arasında Romanya’nın ev sahipliğinde Bükreş’te gerçekleşti. “Multi Konfor Binalar 2014:Yarının Okulu–Gaziantep” başlığı altında düzenlenen yarışmaya katılan öğrencilerden; Gaziantep Ekolojik Kent Projesinin bir parçası olmak üzere geleceğin ilkokulunu tasarlamaları beklendi. 
22 ülkeden 1700 öğrencinin başvuru yaptığı ve ulusal elemeler sonucu 58 projenin finale kaldığı yarışmada birincilik ödülü Fransa’nın oldu. İkinciliği Çek Cumhuriyeti, üçüncülüğü Romanya alırken, İngiltere, Kazakistan, Belarus ve Ukrayna jüri özel ödülüne layık görüldü.
 
Gaziantep Ekolojik Kent Planlaması içerisindeki ilköğretim okulu alanı üzerinde tasarlanan projelerin multi konfor ilkelerine uygun, enerji etkin, akustik konforlu, yangın güvenliği düşünülmüş ve sürdürülebilir olması beklendi. Farklı ülkelerden uzman profesyonellerden oluşan jüri, projeleri değerlendirirken bölge şartlarına uygun yenilikçi anlayışlar getirilmesine, mimari tasarıma ve teknik çözümlere dikkat etti. Jüri üyeleri Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ekolojik Kent Şube Müdürlüğü Yeşil Bina Uzmanı Mimar Seda Müftüoğlu Güleç, Pasif Ev Uzmanı Mimar Roland Matzig, Saint Gobain Constructions Uluslararası Pazarlama Direktörü Mimar Slawomir Szpunar, Astana EXPO 2017 Proje Baş Yöneticisi Mimar Zaure Aitayeva, Saint Gobain Insulation İnovasyon ve Çözümler Uluslararası Yöneticisi Leif Andersson oldu.
“Gaziantep’te geleceğin okulu” konulu yalıtım yarışmasının uluslararası finalini, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ ve Romanya Türk Büyükelçiliği Ateşesi Bahadır Necat da izledi.
Yalıtım Yarışması’nda, bugüne kadar farklı ülkelerde değişik konular üzerine projeler geliştirilirken Türkiye’den Gaziantep’in seçilmesinde; Türkiye’nin Kyoto Protokolü ile küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda mücadeleyi sağlayan çerçeveyi imzalamış olması, Gaziantep Ekolojik Kent Projesi’nin ülke genelinde bir ilk olması etkili oldu. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yaptığı çalışmalarla ve Ekolojik Kent projesi hedefleri ile dünya gündeminde de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Türkiye’nin sertifikalı ilk pasif evi olan Gaziantep Ekolojik Bina, uluslararası finale gelen tüm projelerin sergilenmesine ev sahipliği yapacak.

Multi Konfor Binalar Öğrenci Yarışması’nda 22 ülke Gaziantep için yarıştı
Multi Konfor Binalar Öğrenci Yarışması’nda 22 ülke Gaziantep için yarıştı