İzocam, TÜYAK Yangın ve Güvenlik Sempozyumu´nda...

BASIN BÜLTENLERİ
15
OCA
19. İzocam Öğrenci Yarışması Başladı, Final Moda, Sanat ve Mimari Tasarımın Şehri Milano’da
Yalıtım hakkında ilgi çekici konular, ropörtajlar ve haberler İzocam basın Bültenlerinde. Okumak için tıklayınız...
İZOCAM DİYALOG
14
ARA
Kasım 2018
İzocam'ın sunduğu yeniliklerden, katıldığımız fuarlardan ve diğer gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız...
MEDYA
09
MAY
Videolar
Reklam kampanyalarımızı, televizyonda konuk olduğumuz programları izlemek, radyo spotlarımızı dinlemek ve sosyal medyadaki viral videolarımıza ulaşmak için tıklayınız

06.12.2013
İzocam, TÜYAK Yangın ve Güvenlik Sempozyumu´nda...

TÜYAK tarafından bu yıl üçüncüsü 14–15 Kasım 2013 tarihleri arasında WOW Convention Center’da düzenlenen TÜYAK 2013 – Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi’nde iki gün boyunca yaklaşık 70 akademisyen, bilim adamı ve yangın uzmanı 12 oturum, panel ve forumda yangın güvenliği konusunu tartıştı. İzocam da sempozyumda standı ile yer alarak 90 dakikaya kadar yangın dayanımı sağlayan InWall ürününü sektör temsilcilerine tanıttı.


Sektörün önde gelen firmalarının ve isimlerinin katılımlarıyla bu platformdaki en başarılı organizasyon olmaya devam eden TÜYAK 2013´ün ana teması "Yüksek Yapılarda Yangın ve Güvenlik" olarak belirlendi.

Yalıtımın yangındaki önemine hassasiyetle yaklaşan İzocam bu alanda çok sayıda dernek ve sivil toplum örgütü ile de bir arada bilinçlendirme çalışmaları yapıyor. Bu çerçevede 14 Kasım 2013’de gerçekleştirilen Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi’ne de destek veren İzocam, sempozyuma A1 sınıfı hiç yanmaz yalıtım ürün ve sistem çözümlerini sergilediği standı ile katıldı. Standında özellikle de son dönemde dikkatleri üzerine çeken, yangın dayanımı yüksek ve EI30, EI60, EI90 sertifikalı bölme duvar sistemi InWall’un yanı sıra ısı iletim direnci artırılmış Manto Taşyünü R+ ‘lı A1 sınıfı hiç yanmaz İzocam Manto Sıvalı Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemi, A1 sınıfı hiç yanmaz camyünü ve taşyünü esaslı mineral yün prefabrik boru ve diğer tesisat ısı yalıtım ürünlerini, taşyünü yalıtımlı İzocam Tekiz Çatı ve Cephe Panelleri ile benzeri yanmaz ürünlerini ve sistemlerini sergileyen İzocam, uzman kadrosu ile sektör temsilcilerine detaylı bilgilendirme yaptı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan TÜYAK Vakfı ve Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman KILIÇ açılış konuşmasında geçmişten günümüze “yangın söndürme ekip ve ekipmanlarını” ele alırken mimarinin yangınlar üzerindeki etkisine de değinerek şunları dile getirdi; “Her iki yılda bir tekrarlanan ve bu sene üçüncüsünü düzenlediğimiz TÜYAK 2013 Yangın ve Güvenlik Sempozyumu’nun amacı, yangın güvenliği konusunda çalışanlar arasında bilgi paylaşımının artırılması, araştırma sonuçlarının tartışılması, yeni uygulamaların aktarılması ve sektörde çalışanların birbirleriyle tanışmasının sağlanması, sektörle ilgili kuruluşların sektörü tanıması böylece sektörün gelişmesi, günümüzdeki güvenlik ve söndürme teknolojisinin genişlemesidir. Aynı zamanda bu sempozyum, meslektaşlarımız, yeni mezun mühendisler ve bu meslekte yetişmek isteyen öğrencilerin uygulama alanındaki eğitimlerine, araştırmalarına, bilgi ve teknoloji transferine katkıda bulunmaktadır.”

İBB İtfaiye Önceki Müdürlerinden Muhittin Soğukoğlu ve İBB İtfaiyesinde “Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Amiri” olarak görevini sürdüren Abdurrahman İnce de “Yüksek binalarda yangın güvenliği açısından dış cephe yalıtım ve kaplama malzemeleri” konulu bir sunum yaptı. Soğukoğlu ve İnce sunumları sırasında yaptıkları konuşmada şunları dile getirdi; “Yönetmeliklere baktığımızda dış cephe yalıtım ve kaplama malzemeleri için; gerek 1992 yılında yürürlüğe giren’ İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yangın Yönetmeliği’nde ve gerekse 2002 yılında yürürlüğe giren ‘Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’te ‘cepheler, düşey dış yangın bölmeleri niteliğindedir. Cephe dış kaplamasının yanmaz malzemeden olması esastır’ hükmü yer almış ve dış cephe kaplama ve yalıtımlarının A1 sınıfı hiç yanmaz malzemeden yapılması şart koşulmuştur.”

Abdurrahman İnce, yangın türlerinde en çok rastlanılanın bina içerisinde çıkan bir yangının dış duvar (pen¬cere) boşluklarından geçerek dış cepheye sirayeti ve bina dış yüzeyini veya dış yüzeyin altında bulunan yalıtım tabakası¬nı tutuşturması suretiyle meydana gelen yangınlar olduğuna dikkat çekti. Bilimsel çalışmaların bu nokta üzerine odaklandığına vurgu yapan İnce, “burada da en önemli parametre yalıtım ve kaplama malzemelerinin yanıcılığı, en kolay ve risksiz çözüm ise bu malzemelerin hiç yanmaz A1 sınıfı olmasıdır” dedi.

Dış duvardaki yanıcı kaplama üzerindeki alev yayılımının itfaiyeciler için problem yaratabildiğini belirten Abdurrahman İnce, böylelikle yangının başladığı katın üzerindeki katlara yayılmasına neden olduğunu da sözlerine ekleyerek “Bu tehlike yüksek binalar için çok daha fazladır. Çünkü bir cephe yangını yangın servislerinin ulaşabileceğinin ötesine genişleyebilmektedir” dedi.

TÜYAK Hakkında:
Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı ve Yangından Korunma Derneği (TÜYAK) yangına karşı can ve mal güvenliğinin sağlanması konusunda çalışmalar yapmak üzere kurulmuşlardır. Başlıca amaçları; toplumun yangın güvenliği konusunda eğitilmesini sağlamak üzere bilim ve teknoloji alanında araştırmalar yapmak, yaptırmak, bu yolda yapılanları desteklemek, kamu ve özel kuruluşların personelinin yangından korunma ve yangın söndürme konularında eğitilmeleri için yayın yapmak, yangın önleyici sistemlerin standartlarını ve cihazların geliştirilmesi konusunda yardımcı olmak, Türkiye’de yangın sektörünün gelişmesi ve toplumun yangın güvenliği konusunda eğitilmesi doğrultusunda çalışmalar yapmaktır.

İzocam ve yangın yalıtımı:
Yangından korunmak için yangın yönetmeliklerine uygun malzeme seçilmesi, uygulamaların bu kriterlere göre gerçekleştirilmesi konularında "farkındalık" yaratılarak bireylerin ve toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor. İzocam, yangın yalıtımında "doğru" malzeme seçimi, "doğru" tasarım ve "doğru" uygulama ile can ve mal kayıplarının önüne geçilebileceğine dikkat çekiyor ve "yalıtımın" işinin ehli uzman firma ve kişilerce yapılmasının önemini vurguluyor.

Türkiye´de yalıtım sektörünün öncüsü olan İzocam ısı, ses ve su yalıtımı gibi yangın yalıtımının da önemine her fırsatta dikkat çekiyor. “Dış cephede yer alan malzemelerin ve kaplamaların, bir yangın anında yanarak alev yayılımına katkıda bulunmaması gerekmektedir” maddesiyle kullanılan malzemenin ve yalıtımın önemine vurgu yapan “Binaların Yangından Korunması” hakkında yönetmeliğin altını çiziyor.
 

İzocam, TÜYAK Yangın ve Güvenlik Sempozyumu´nda...
İzocam, TÜYAK Yangın ve Güvenlik Sempozyumu´nda...
İzocam, TÜYAK Yangın ve Güvenlik Sempozyumu´nda...