Yalıtım Yarışması

İzocam için çok önemli bir yere sahip olan “Üniversite Öğrencileri Yalıtım Yarışması”nın bu yıl 15.sini gerçekleştiriyoruz. Üniversite öğrencileri arasında yalıtım bilincinin gelişmesi, disiplinler arası birlikte çalışabilme ve yetenek gelişimi amacıyla 15 yıldır bu yarışmayı düzenliyoruz. Bu yıl proje konusu Kazakistan’ın Astana şehri olacak. Burada ilk üç dereceyi alan öğrenciler, yurtdışında o sene belirlenen ülkede diğer ülkelerden gelen öğrencilerle yarışarak ülkemizi temsil ediyorlar. Bu yarışma sayesinde, hem diğer ülkelerdeki öğrenci ve öğretim görevlileri ile tanışma hem de bulundukları ülkenin mimari yapısını, coğrafyasını ve tarihi eserlerini görme fırsatı buluyorlar.

İzocam 15. Yalıtım Yarışması’nın ses yalıtımı, yangın güvenliği, ekolojik binalar ve yapı fiziği konusunda yetkin öğretim görevlileri ile uzman mimarlardan oluşan jüri üyeleri belirlendi. İTÜ Makina Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, ODTÜ Makine Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çalışkan, İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülten Manioğlu, Dilekçi Mimarlık Kurucusu Durmuş Dilekçi, Günarda Proje Yönetimi Kurucusu Erkan Şahmalı, Suyabatmaz Demirel Mimarlık Ortağı Hakan Demirel, İzocam 15. Yalıtım Yarışması’nın jüri üyeleri oldular.

Yarışmaya Mimarlık, İç Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, İnşaat Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Lisans ve Yüksek Lisans öğrencileri katılabilecek. Yarışma sonunda ulusal aşamayı kazanan birinci proje 7 bin, ikinci proje 5 bin ve üçüncü proje 3 bin TL ödül ve uluslararası finalde ülkemizi temsil etme hakkı kazanacak.

Kasım ayında başvuruların başladığı yarışmaya, projeler 6 Nisan 2015 tarihine kadar teslim edilebilecek. Kazananlar 19 Nisan 2015 tarihine kadar yarışmanın resmi web sitesinden duyurulacak. 20 ülkenin en iyi projelerinin yarışacağı uluslararası aşama ise 27-30 Mayıs 2015 tarihlerinde Kazakistan’ın Astana şehrinde gerçekleşecek.  Detaylı bilgi için : www.yalitimyarismasi.com