´´İzocam’dan Sessiz Şehirler´´

08 Kasım 2018 Perşembe
PAYLAŞ :

 

İzocam’dan Sessiz Şehirler

 

İzocam, İZODER ve TAKDER’in organize ettiği Ses Paneli’ne sponsor oldu. İzocam, panelde katılımcılara sessiz şehirler oluşturmada etkili ses yalıtımı çözümlerini anlattı. 

İZODER ve TAKDER’in Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü’nde düzenlediği Ses Paneli’ne gürültü kirliliğine karşı ses yalıtımı çözümlerinin önemini her fırsatta dile getiren İzocam sponsor oldu. 26 Nisan 2017’de İTÜ Taşkışla’da gerçekleştirilen panelde İzocam, hem standında hem de katıldığı oturumda gürültü için yalıtım çözümlerini anlattı. 

Panelde sektörün önde gelen uzmanları; “Gürültü ve İnsan”, “Gürültüyle Mücadelede Ülkemizde Mevcut Yasal Durum”, “Ses Yalıtımı İle Sessiz Şehirler Yaratmak” ve “Binalarda Gürültü Problemleri” ana başlıklarını ele aldı. İzocam “Ses Yalıtımıyla Sessiz Şehirler” oturumunda sessiz şehirlere ulaşmada sağladığı çözümlere ve Multi Konfor Binalar içinde yer alan akustik konfor şartlarına değindi. 

İzocam’ın gürültü kirliliğine karşı kendine özgü ifadesi olan “sessiz şehirler” ile başlattığı mücadelede Multi Konfor Binalar öne çıkıyor. Şehir gürültüsünün yarattığı stresten uzak durmak için alınabilecek önlemler arasında gürültüyü, çokça zaman geçirilen yaşam ve çalışma alanlarından uzak tutmak gerekiyor. Gelişmiş şehirlerde insanlar zamanlarının yüzde 90’ını kapalı alanlarda geçiriyor. Dışardan gelen şehir gürültüsü ile birlikte bina içinde oluşan gürültülere karşı da önlem alınması gerekiyor. Evde komşu ve sokak gürültüsünden arınmış bir ortam yaratmak, fabrikalarda işçi sağlığı, ofislerde sessiz çalışma ortamları sağlayabilmek Multi Konfor şartlarıyla mümkün olabiliyor. Multi Konfor Bina şartları, bunlara ek olarak tiyatro, sinema, konser ve benzeri kültürel etkinliklerin sergilendiği yerlerde, doğru akustik uygulamalar ve ses geçirgenliğinin önlenmesi için de özel alanların korunmasına hizmet ediyor. 

Bu alanlarda istenen sessizliğe ulaşmada ise dış cephe yalıtımıyla birlikte yapıların iç duvar yüzeyleri, ara bölmelerinde ve katlar arasında doğru ürünlerle doğru yalıtım uygulanması önem taşıyor. İzocam’ın “sessiz şehirler” yaratmada etkili olan taşyünü ve camyünü ürünleri, ses yutucu özellikleriyle ses yalıtımı için iddialı çözümler sunuyor. 

2005 yılında yürürlüğe giren ve 2010 yılında revize edilen “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği”nde AB’ye uyum süreci devam ediyor. Özellikle gürültünün fazla olduğu sanayi bölgelerinde, yoğun trafik alanlarında ve eğlence mekânlarında ses yalıtımının yapılması gerekiyor. Bu sene yürürlüğe girmesi beklenen “Binaların Gürültüye Karşı Korunması ve Ses Yalıtımı Yönetmeliği Taslağı” sanayi dışındaki binaların her türlü duvar ve döşeme kesitinin sağlaması gereken minimum ses azaltım değerini (Rw) içeriyor. Yeni yapılacak binalarda istenilen ses yalıtım değerlerini sağlamada İzocam da camyünü, taşyünü ve kauçuk ürünlerin yer aldığı sürdürülebilir detayları ile katkı sağlıyor. Bu ürünler ısı yalıtımına ek olarak ses ve titreşim yalıtımı da yapıyor. Bu sayede gürültünün sönümlenmesini sağlıyor, iletilmesini önlüyor ve hacim akustiğini sağlamada da önemli katkı sunuyor. Binanın genelinde ve dairelerde uygulanan yalıtım ile elde edilen sessizlik, istenilen konfor ortamını sağlıyor. Akustik açıdan konforlu, anlaşılabilirlik değeri yüksek iç mekanlar elde ediliyor.

 

*Bu içerik İzocam Diyalog Dergisinin Nisan,Kasım 2014 tarihli sayısından alınmıştır.

 

(0) Yorum

YORUM YAP