“Ses Yayılımı Hesabını Tasarım Aşamasında Yapmak Gerekiyor”

17 Eylül 2018 Pazartesi
PAYLAŞ :

“Ses yayılımı hesabını tasarım aşamasında yapmak gerekiyor

 

Türk Tesisat  Mühendisleri Derneği Başkanı Sarven Çilingiroğlu ile TTMDnin faaliyet alanları  ile tesisat yalıtımında dikkat edilmesi gereken detaylar üzerine sohbet ettik.Türk Tesisat Mühendisleri Derneği, kurulduğu 1992 yılından bu yana hizmet kalitesini yükseltebilmek amacıyla Bölge Temsilcilikleri vasıtasıyla eğitim çalışmaları ve seminerler yürütüyor. Meslek içi eğitimin kalitesini yükselterek sektöre katkıda bulunmaya ilaveten, tesisat mühendislerini çeşitli platformlarda bir araya getirerek kaynaşmalarını sağlamaya çalışıyor. TTMD, 1993 yılında ASHRAE (American Society of Heating and Refrigeration Engineers), 2005 yılında REHVA (Federation of European Heating and Air Conditioning Association) ve 2009 yılında CLIMAMED (Joint Organization of HVAC&R Associations of France, Italy, Portugal, Spain) üyesi olarak uluslararası platformlarda da Türkiye’nin temsiliyetini sürdürüyor.

Türk Tesisat Mühendisleri Derneğinin çalışmalarından kısaca bahsedebilir misiniz?

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) düzenli olarak her iki yılda bir “Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu” ile her yıl belirli bir konuyu ayrıntılı biçimde tartışmak üzere “Atölye Çalışmaları” düzenliyor.  Yurt içi ve yurt dışında düzenlenen sektörel fuar ve sempozyumlara da katılan Derneğimiz, mesleki gelişimi artırmaya yönelik kitaplar ve süreli yayınlar da hazırlıyor. Daha önce TTMD Bülteni adı altında 35 sayı yayımlanan ve sonrasında TTMD Dergisi adını alan ve iki ayda bir yayımlanan dergi, yılda bir defa da İngilizce olarak hazırlanıyor.

Üniversite-sanayi  işbirliği çerçevesinde Ar-Ge projeleri geliştiren, destekleyen, standart ve yönetmelik çalışmalarında aktif görev alan Derneğimiz, yönetmeliklerin oluşturulmasında devlet kurumlarıyla da işbirliğine girerek yönetmeliklerin kurallara uygun hazırlanmasına ve uluslararası projelerde yenilikçilik odaklı çalışmalara katkıda bulunuyor.

Bir binanın tesisat yalıtımı  hatalı yapılmışsa sonuçları, etkileri  neler olabilir? 

Tesisattaki hatalı yalıtım uygulamasının en önemli etkisi enerji kaybı olarak karşımıza çıkar. Bunun neticesi de daha fazla yakıt kullanımı ve elektrik sarfiyatı olur.Yangın yalıtımının yanlış yapılması da olası bir yangının daha hızlı yayılmasına sebebiyet vererek binalarda bulunan insanların hayatını tehlikeye sokacaktır. Tesisatlarda ses yalıtımının yanlış uygulanması ise insanların yaşam konforuna etkisiyle kendini gösterir.

Tesisat yalıtımlarının denetimine yeterince önem veriliyor mu sizce?

Resmi ve kamuya açık önemli binalarda tesisat yalıtımı denetimine bilinçli olarak önem veriliyor, kontrollük mekanizması ile takip ediliyor. Buna rağmen yeterli kontrollerin yapılmadığı binalar da mevcut. Yurt dışındaki örneklerde; tüm binalarda kontrollerin düzgün bir şekilde yapılabilmesi için uygulamaların kontrolü ve denetimi “commissioning” tabir edilen ve uzmanlığı bu iş olan firmalar tarafından yapılıyor. Bizde de bu tür firmaların oluşturulması ve kanunlarla denetimin zorunlu hale getirilmesi gerekiyor.

Tesisat yalıtımı ile ilgili mevzuatımızın yeterliliği konusunda düşünceleriniz nedir? Dünyadaki örneklerle kıyaslama yapmanız gerekirse ne söylersiniz?

 Isı yalıtımı konusunda  BEP-TR’de (Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği) belirtilen yalıtım kalınlıkları ve TS 825 yalıtım değerleri bulunmakla birlikte, dünyanın gelecek ihtiyaçlarını karşılamada kalınlıklar artırılarak sürekli güncellenmelidir. Ancak ses yalıtımı konusunda; ses yayılımı hesabını tasarım aşamasında yapmak gerekiyor. Biz bu çerçevede SMACNA (Sheet Metal and Air Conditioning Contractors National Association – ABD Sac Levha ve Klima Müteahhitleri Birliği) kriterlerini tasarımlarımızda uyguluyoruz. Ses yalıtımı hesapla ve proje koşullarına göre belirleneceği için mevzuatın konusu değil. Fakat hangi hesap yönteminin uygulanacağı ve denetimin neye göre yapılacağının kontrol altına alınması önemli. Tesisatlarda yangın yalıtımı konusunda da; yönetmelikte zonlara göre dayanım süreleri belirtilmiş olduğu için, yalıtım malzemelerinin bu sürelere göre seçimi mümkün oluyor.

 

(0) Yorum

YORUM YAP